Zpráva

Křížovky uchvátily seniory, o Křížovkářskou ligu mají obrovský zájem

Jarní část Křížovkářské ligy pro starší generaci, skončila. O desetitýdenní soutěž v luštění křížovek měli senioři velký zájem, přejí si, aby pokračovala. Do klání se přihlásilo 659 křížovkářů v 15 městech Moravskoslezského kraje. Patronem Křížovkářské ligy je náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Úspěšné křížovkáře náměstek hejtmana už ocenil v Havířově, vyhodnocení čeká i účastníky v další městech, naposledy koncem června v Bruntálu. Cílem soutěže, která bude pokračovat podzimním kolem, je seniory pobavit, aktivizovat je a zároveň i pravidelným luštěním křížovek přispět k trénování jejich paměti.

„Chceme, aby se lidé měli na co těšit, nabídnout jim zábavu a pohodu. Jsem přesvědčen o tom, že soutěž může pomoci zmírnit jeden z největších problémů starších lidí v současnosti| - pocit osamění. Mám radost z toho, že o křížovky měli zájem hlavně obyvatelé domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Na každý čtvrtek, kdy vycházely nové křížovky, se všichni velmi těšili. Cenné je, že díky soutěži může luštit křížovky i několik desítek lidí upoutaných na lůžko,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Do Křížovkářské ligy se tentokrát zapojilo 659 křížovkářů v 15 městech Moravskoslezského kraje. Šlo o lidi starší 60 let, kteří se mohli zaregistrovat v domovech pro seniory, v  klubech seniorů a v informačních centrech.  Největší účast měl Havířov (104), Bruntál (83), Kopřivnice (60), Třinec (60) a Bohumín (50). Každý, kdo vyluštil všech deset křížovek, dostane dárkový balíček s čajem, oplatkami a dalšími drobnostmi, držitelé prvních cen obdrží dárkové balíčky za zhruba 400 korun.

„Součástí Ligy byla květnová Soutěž křížovkářů mezi třemi pětičlennými týmy křížovkářů z Bohumína a třemi týmy Havířova. Týmy a jednotlivci soutěžili v luštění na čas. Vítěz jednotlivců pan Sivek z Bohumína zvládl křížovku za tři a půl minuty. Lidé se dobře bavili, krásně se hecovali, kdo bude lepší. O soutěž  už projevil zájem také Třinec, Karviná, Bruntál a Ostrava. Rýsuje se také souboj krajů: Jihomoravský, Moravskoslezský a Praha,“ dodal Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje. Předpokládá, že zápolení s tajenkami se postupně rozšíří do všech domovů pro seniory a větších měst Moravskoslezského kraje. „Na podzim by se mohlo začít koncem září. Odhaduji, že by se do tohoto kola Křížovkářské ligy mohlo přihlásit patnáct set hráčů,“ míní Ivan Sekanina.


13. června 2018
frame-scrollup