Zpráva

Paní Hedvika z domova Bílá Opava oslavila 101. narozeniny

Opět po roce se v domově Bílá Opava slavilo úctyhodné jubileum. Paní Hedvika Hlaváčová se narodila přesně před 101 rokem. Gratulovali jí blízcí, zaměstnanci a přátelé z domova, ale také náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil, který ji stejně jako vloni navštívil.

„Je nesmírně obohacující setkat se s ženou, která má nespočet neuvěřitelných vzpomínek, která prožila dvě světové války a mohla sledovat vývoj a proměny naší společnosti už od první republiky. S paní Hedvikou jsem se setkal opět po roce, což je v takto požehnaném věku dlouhá doba. Byl jsem upřímně rád, že je naše oslavenkyně v rámci možností v dobré kondici. Sice už tráví čas vleže nebo v polohovacím křesle, stále je ale komunikativní a zajímá se o okolní svět,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil, který oslavenkyni kromě kytice předal také dárek. Přála si novou noční košili a láhev hořkého likéru. Dostala také aromalampu a kosmetiku z kozího mléka.

Paní Hedvika Hlaváčová si v průběhu dne čte časopisy, dívá se na televizi, poslouchá rádio, také ji vždy potěší návštěva blízkých nebo povídání s pečovatelkami a ostatními obyvateli domova. Má ráda květiny, zejména orchideje, na snídani si dá ráda doušek ořechového likéru.

„Podle vyprávění paní Hedviky i personálu domova Bílá Opava, tráví naše oslavenkyně nejraději čas na zahradě. Přeji jí tedy dlouhé babí léto, aby mohla být venku na čerstvém vzduchu ještě aspoň pár týdnů. Pak jí přeji krátkou zimu, která je pro seniory v domovech vždycky malinko smutnější, a pak krásné jaro opět na sluníčku. Také doufám, že paní Hedviku čekají další pohodové dny, a že budou v její blízkosti jen samí milí a pozorní lidé,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.

Paní Hedvika Hlaváčová se narodila 16. září 1918 v Polsku. Její maminka zemřela při porodu, a tak malá Hedvika vyrůstala se svými dvěma bratry a tatínkem, se kterým měla velice blízký vztah, a o kterém hovoří jako o „zlatém člověku". Jako dítě se rodina přestěhovala do Opavy, kde paní Hedvika po ukončení základní školy pracovala v kanceláři. Jak sama říká, měla hodného muže, se kterým v Bruntále ve spokojeném manželství vychovávala 4 děti.


16. září 2019
frame-scrollup