Zpráva

V Moravskoslezském kraji zhruba čtvrtina sociálních služeb stále čeká na dodávku testů

Vybrané sociální služby mají na základě mimořádného opatření povinnost pravidelně testovat své klienty a zaměstnance na přítomnost koronaviru. V regionu se zatím testuje asi ve třech čtvrtinách z těchto služeb či zařízení, ostatní stále čekají na dodávku antigenních testů. Jejich rozvoz má na starost distribuční firma, kterou objednalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

„Sociální zařízení jsou v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně mají povinnost provádět testovaní, na straně druhé mnohé z nich stále čekají na potřebný materiál. Testovat musí domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, poskytovatelé služeb chráněného bydlení, pobytové odlehčovací služby, týdenní stacionáře i pečovatelské služby. Věřím, že se velmi brzy podaří nastavit lepší systém distribuce, aby povinné odběry a s nimi spojené náležitosti nekomplikovaly provoz služeb,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že podle distribučního seznamu ministerstva mají být tyto testy dodány do 174 organizací v regionu.

Distribuce byla zahájena v pondělí 9. listopadu, doposud tyto testy obdržely zhruba tři čtvrtiny poskytovatelů sociálních služeb. Jedná se o příspěvkové organizace kraje, jako například Sírius či Benjamín, příspěvkové organizace obcí a měst, například ostravská Slunečnice či Seniorcentrum Slavkov, i o zařízení poskytovatelů jako jsou Charita, Slezská diakonie či Armáda spásy.

„První vlna testování uživatelů a pracovníků v sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji má být hotová k dnešnímu dni. S ohledem na pokulhávající distribuci je pro některé služby splnění tohoto termínu nereálné. Nezbývá, než doufat, že dodávky pro další kola testování už budou chodit včas,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.


11. listopadu 2020
frame-scrollup