Zpráva

Dnes začíná křížovkářská liga pro seniory

V Moravskoslezském kraji dnes odstartovalo jedinečné klání určené všem seniorům.

Na účastníky soutěže čeká deset křížovek a tajenek, stovky soupeřů a mnoho cen. Moravskoslezský kraj projekt finančně podpořil a stal se jeho hlavním partnerem, záštitu převzal hejtman Miroslav Novák.

Do Křížovkářské ligy se může zapojit každý zájemce starší 60 let. Díky Moravskoslezskému kraji je účast zdarma, jedinou podmínkou tak zůstává vyplnění registračního formuláře. „Považuji za velmi důležité, aby lidé v důchodovém věku byli aktivní a nezůstali bez společenské interakce. Křížovkářská liga jim v tom rozhodně pomůže. Senioři luští rádi, zároveň tak pravidelně trénují paměť, což má velký význam pro duševní zdraví. Spojí tak příjemné s užitečným,“ míní hejtman Miroslav Novák. I když zdaleka ještě nemá důchodový věk, luštit bude společně se seniory, se kterými se v průběhu ligy bude také setkávat a povzbuzovat je.

„Záměrem Křížovkářské ligy je především pobavit a rozptýlit klienty domů s pečovatelskou službou a domovů pro seniory. Je mezi nimi hodně lidí upoutaných na lůžko, se sníženou hybností. Soutěžní luštění křížovek jim zajistí pravidelnou činnost a zapojení do velkého společenství luštitelů. Účastí v Křížovkářské lize se starší a často osamělí lidé opět stanou součástí společenského dění a budou se mít na co těšit. Pravidelnou aktivitou a zapojením mozkové činnosti může člověk předcházet nástupu zdravotních problémů a nemocí spojených se stářím a stárnutím, což platí pro celou populaci 60+. Projekt je spojený s pravidelným a dlouhodobým trénováním paměti, a tím i prevencí Alzheimerovy choroby,“ dodal hejtman Miroslav Novák. Je přesvědčen o tom, že mnoha křížovkářům pomůže Křížovkářská liga zmírnit jeden největších problémů starších lidí v současnosti - osamění.

„Jde nám nejen o zábavu a využití volného času, ale také o zvýšení zájmu seniorů o dění kolem sebe,“ říká autor soutěže Ivan Sekanina a doplňuje: „Především ale chceme, aby se lidé měli na co těšit, aby věděli, že na ně každý týden čeká nová křížovka.“ Soutěž je určena rovněž pro obyvatele domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou. Právě tam znamenají křížovky vítaný podnět a novou volnočasovou aktivitu.

Luštění křížovek o dárkové balíčky a upomínkové předměty si už loni vyzkoušeli lidé v Havířově, Karviné a Bohumíně, vždy s velmi dobrým ohlasem. Stejně tak v Ostravě, kde liga skončila v červnu. Celokrajská soutěž začala 28. července a potrvá do konce září. Kromě zmíněných měst se počítá s účastí křížovkářů například v Opavě, Hlučíně, Krnově, Bruntálu, Orlové, Frýdku-Místku, Příboru, Novém Jičíně.

Každý týden, vždy ve čtvrtek, bude možné získat na daném místě jednu křížovku. Postupně jich bude celkem deset. Při převzetí první křížovky se hráč také zaregistruje a získá arch pro záznam tajenek, který bude slosovatelný. Senioři tedy kromě luštění také navštíví registrační místo, kde se setkají se svými soky.

„Taková setkání mohou přinést vzájemné sdílení rad, poznatků i patálií, ale také dravou soutěživost v podobě zarytého mlčení. Přesto věřím, že křížovky přinesou všem účastníkům příjemné zpestření, radost a pohodu všedního dne,“ předjímá Ivan Sekanina. Registračními místy budou v některých městech například informační centra, jinde - konkrétně v Novém Jičíně a Frýdku-Místku či Krnově - pak inzertní pracoviště Deníku. Klienti domovů pro seniory to mají jednodušší. Budou se registrovat přímo tam, kde žijí, tedy ve "svých domovech".

V Moravskoslezském kraji žije v současnosti na 300 tisíc seniorů, což je zhruba čtvrtina obyvatel regionu. MSK je prvním krajem v republice s takovým dlouhodobým, pravidelným aktivizačním projektem. Patrně dosud žádný jiný projekt není zaměřen na celou populaci 60+, včetně občanů žijících v domovech pro seniory.

Je to pregnantní ukázka toho, jak lze pamatovat na starší občany, nabídnout jim zábavu, rozptýlení a současně trénovat jejich paměť. Jak pravidelnou aktivitou a zapojením mozkové činnosti předcházet zdravotním problémům. Je to jasný signál toho, že starší lidé jsou pro kraj důležití a potřební, že kraj ví o problému stárnutí populace a o nutnosti aktivního zapojení starších lidí do společenského dění a o potřebě zvýšení jejich zájmu o dění kolem sebe,“ míní lékař Tomáš Nykel, náměstek ředitele pro léčebnou péči Bílovecké nemocnice.

Křížovkářská liga je projekt, který nemá v Česku obdobu. Přitom nejde o jediný projekt, který jinde nemají. Moravskoslezský kraj už třetí rok podporuje Počteníčko s babičkou, kdy senioři zpříjemňují pobyt dětem v nemocnicích. Každodenně, včetně sobot a nedělí. Tento projekt byl označen jako vzorový projekt aktivizace seniorů v zemích Visegrádské čtyřky. Z Moravskoslezského kraje se Počteníčko rozšířilo do dalších pěti krajů republiky. Křížovkářská liga má ambice na rozšíření do celé republiky.

Hlavním partnerem Křížovkářské ligy je Moravskoslezský kraj. Dalšími partnery jsou Marlenka International s.r.o., Deník a Spolek Počteníčko.

Seznam registračních míst Křížovkářské ligy pro veřejnost:

Budou fungovat od 28. července. Zájemci se v nich mohou registrovat vždy jen ve čtvrtek. Křížovky lidé dostanou i zpětně.

Inzertní pracoviště Deníku 9 -14 hod.:

1. Na Rybníčku 56, Opava,

2. 8. pěšího pluku 2380, Frýdek-Místek,

3. Dolní Brána 10, Nový Jičín

4. Horova 1, Krnov

5. Zámecké nám. 5, Bruntál

Informační centra: MIC Karviná + MIC Orlová + MIC Havířov + MIC Bruntál + IC Hlučín

Ostrava: Cestovní kancelář Maxner, 9 -14 hodin, Střelniční 6/2 (východ z Masarykova náměstí)

Bohumín: Klub seniorů začíná 4. 8.

Domovy pro seniory mají vlastní registraci pro své klienty, ne pro veřejnost.

Webové stránky Křížovkářské ligy budou v provozu v druhé polovině srpna.


28. července 2016
frame-scrollup