Zpráva

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR 2018 ve znamení 100. let vzniku Československa

Letošní Dny NATO v Ostravě budou vedle pražské přehlídky nejvýznamnější veřejnou akcí v celé České republice zaměřené na připomenutí stého výročí vzniku Československa. Návštěvníci se při této příležitosti mohou těšit na jedinečný program na zemi i ve vzduchu.

Jagello 2000 pracuje na koncepci speciálního výročního ročníku již od roku 2014, program bude výjimečný hned v několika směrech.

Velmi originálním a důstojným připomenutím letošního stého výročí bude živé kombinované vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava a Armády České republiky. Společná kompozice Smetanovy Vltavy v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Armády České republiky bude jedinečným zážitkem, který doposud v České republice nebyl k vidění.

„Už jako kluk jsem hltal všechny časopisy o letectví a kosmonautice, ale až teprve díky Dnům NATO v Ostravě a Dnům Vzdušných sil AČR jsem měl možnost všechny tyto stroje vidět na vlastní oči a splnit si tento sen z mládí. No a letos se na tuto událost těším dvojnásob, nechci si ani představovat, jakou sílu bude mít spojení ukázek Armády České republiky s Janáčkovou filharmonií. Nechám se překvapit. Ale je mi jasné, že to bude zážitek působivý a dechberoucí. Řekl bych, že už při prvních tónech Smetanovy Vltavy se na chvíli zastaví čas. Nejsem odborník na vážnou hudbu, ale jsem si jistý, že jiné dílo, než právě z cyklu Má vlast, by nebylo pro tuto příležitost vhodnější,“ uvedl Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, který je od loňského ročníku nejvýznamnějším parterem akce a letos podpoří i vystoupení Janáčkovy filharmonie Ostrava přímo na mošnovském letišti.

„Letošní rok je pro nás všechny jednou velkou událostí, protože si naše republika připomíná nejenom 100. výročí své samostatnosti, ale i mnoho dalších významných historických výročí. Bude určitě skvělé vidět v září vedle nejmodernější letecké techniky i stroje, s nimiž byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé. Město Ostrava je dlouhodobě TOP partnerem akce. A to jak po stránce finanční, tak programové. Jsem rád, že nejinak je tomu i letos a nepochybuji, že budeme spolupracovat i v letech budoucích,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Jagello 2000 očekává letos účast kolem dvou desítek zemí. Vzhledem k výjimečnosti letošního ročníku se organizátoři obrátili na zahraniční partnery s návrhem, aby v rámci svých možností upřednostnili dynamické ukázky před statickými. Poprvé se na akci bude prezentovat Chorvatsko s akrobatickou skupinou Krila Oluje. Poslední potvrzenou ukázkou je nejmodernější francouzský nadzvukový letoun Rafale, jehož premiérové vystoupení před dvěma lety mělo velmi silný ohlas.

„Právě statické ukázky totiž letos mimořádně zaměříme na československou historickou techniku, která dostane mimořádný prostor, návštěvníci se tak mohou těšit na několik desítek kusů historické techniky i replik, které společně s nejmodernější českou i zahraniční technikou nabídnou unikátní program, který nebude jinde k vidění nejenom v České republice, ale rovněž na málo jiných místech v Evropě,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda pořádající organizace Jagello 2000.   

Na náročném zajištění historické techniky se intenzivně podílí několik subjektů, Slezské zemské muzeum, které letos bude spoluorganizátorem akce, Armáda České republiky a také mimořádně Škoda Auto, exkluzivní partner akce, a holding Czechoslovak Group, který je speciálním partnerem.

„Naší snahou je přiblížit co nejvíce etap našich moderních dějin,“ uvedla Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea, které zajistilo historickou techniku. Tu úzce spjatou se samotným vznikem ČSR v roce 1918 - k vidění bude například obrněný automobil československých legii na Rusi - Austin-Juráš. Předválečnou éru bude reprezentovat replika legendárního stíhacího letounu Avia B-534 a slavné tanky LT-34 a LT-35. „Historický camp připomene 2. světovou válku, v níž bojovali českoslovenští vojáci jak na západní, tak na východní frontě. Diváci samozřejmě uvidí tank T-34, který se podílel na ostravsko-opavské operaci, a to jak na dynamické, tak statické ukázce. Další vystavenou technikou z druhé světové války budou vozy GAZ či Dodge. Z letecké techniky budou na statice repliky Jak-3 a Spitfire Mk. IX, na dynamické ukázce pak Spitfire Mk. XVI a MiG-15 UTI, který už ilustruje poválečné období,“ doplnila ředitelka Horáková.

Pro připomenutí poválečné éry chystá Armáda České republiky nebývalou akci, kdy na mošnovské letiště dopraví vyřazené stroje z výzbroje ČSLA. „Zatím můžeme potvrdit statickou ukázku stíhacího bombardéru Su-7, který převezeme ze základny v Náměšti nad Oslavou,“ upřesňuje zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jiří Verner. „Půjde o logisticky velmi náročnou operaci, neboť stroj bude nutné na základně rozebrat, přepravit na Mošnov a pak zase stejnou cestou zpátky, ale připomenutí sta let vzniku Československa za to stojí,“ doplnil Verner.

ŠKODA AUTO je partnerem Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR již šestým rokem. Výjimečnému partnerství odpovídá i exkluzivní prezentace na místě. Mobilní showroom značky ŠKODA představí všechny modelové řady napříč celým výrobním programem domácí automobilky. Ta se letos připojila k oslavám 100 let od založení samostatného Československa. I z tohoto důvodu nebude na největší přehlídce vojenské techniky v Evropě chybět ani pohled do historie mladoboleslavské automobilky. Vedle současných modelů se tak objeví i skvosty z depozitáře ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. K vidění bude rovněž designová studie budoucího městského crossoveru ŠKODA Vision X, která měla premiéru na nedávno skončeném ženevském autosalonu. 

Holding Czechoslovak Group (CSG) představí na letošních Dnech NATO několik unikátních historických vozidel, které jsou úzce spjaty s historií podniků, které zastřešuje. Návštěvníci tak uvidí například historické vozy Tatra nebo Avia, ale také vojenskou techniku z výzbroje bývalé československé armády, která za léta své služby prošla rukama techniků a konstruktérů opravárenských provozů ve Šternberku či Přelouči, na které navazují současné firmy patřící do holdingu CSG.

„Účast samozřejmě ještě zdaleka není definitivní a budeme ji průběžně upřesňovat a zveřejňovat,“ doplnil Pavlačík.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR 2018 se budou konat 15. - 16. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, vstup je zdarma.


3. dubna 2018
frame-scrollup