Zpráva

Do Ostravy se po více než 20 letech vrací světová cyklistika

Po dlouhých 23 letech se do Ostravy vrací světový pohár v silniční cyklistice. Jedenáctý ročník největšího mezinárodního etapového závodu v České republice Czech Tour 2019 začne 15. srpna, kdy odstartuje v 17 hodin z Trojhalí. Úvodní etapou bude týmová časovka o délce 16,2 kilometru, která povede centrem města, z Nové Karoliny směrem na Hranečník a Radvanice.

Do prestižního závodu nastoupí týmy, které přijedou do Ostravy přímo z Tour de France, Bora-Hansgrohe a Mitchelton Scott, chybět nebudou Ital Matteo Trentin a Jihoafričan Daryl Impey. Domácí cyklistiku bude v závodě reprezentovat špičkový český tým Elkov Author s novým mistrem České republiky Františkem Sisrem. Se čtyřmi etapami, které začnou v Ostravě a skončí ve Šternberku, se popere celkem dvacítka týmů zvučných jmen. Velkou cyklistickou akci, kterou podporuje město Ostrava i Moravskoslezský kraj, budou provázet krátkodobá dopravní omezení.

Podporou týmové časovky letošní cyklistické Czech Tour vyplňujeme přání mnoha fanoušků, oprávněně připomínajících dlouhodobou absenci špičkové akce silniční cyklistiky v našem městě. Od legendárního vítězství Steffena Wesemanna v jedné z etap Závodu míru v roce 1996 tady podobně velká akce nebyla. Průjezd špičkových závodníků městem bude sice spojen s krátkým omezením v dopravě, na oplátku ale nabídne skvělou podívanou. Cyklistika navíc není jen atraktivním sportovním odvětvím, ale také alternativním druhem ekologické dopravy a doslova i životním stylem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Ve čtvrtek 15. srpna v době od 15.00 do 20.00 hodin bude zcela uzavřena trasa, zahrnující tyto komunikace: ulice Trojhalí, Na Karolině, Frýdecká, Těšínská, Čapkova, Radvanická, Pikartská a Trnkovecká.

Objízdné trasy jsou naplánovány takto:
směr centrum, Kunčičky:
po ulicích Fryštácká a Rudná
směr Slezská Ostrava: po ulicích Fryštácká, Petřvaldská a Čs. armády
směr Frýdek – Místek, centrum, Mariánské Hory, terminál Hranečník, hrad: po ulicích Michálkovická, Dědičná, Bohumínská a Frýdecká.

Změny se dotknou také autobusové a trolejbusové dopravy. Autobusy pojedou po upravených trasách. Trolejbusy nahradí autobusy, případně parciální trolejbusy s bateriovým pohonem.

Vlivem dočasné změny vedení linek MHD nebudou v provozu zastávky Slezská Ostrava radnice, Sl. Ostrava kostel, Ústřední hřbitov, Zvěřinská, U Švasty, U Káňů, LDN, Turgeněvova, Botanická zahrada, Kramolišova, Dvořáčkova, Trnkovec škola, Trnkovec, Pikartská, Trnkovecká a Konečného.

Informace o změnách v městské hromadné dopravě budou pět dní před konáním akce umístěny na zastávkách MHD, týden před akcí bude pro osobní dopravu na trase umístěno dopravní značení s dodatkovou tabulkou, a obyvatelé z dotčených lokalit dostanou do schránek leták o akci s upozorněním na chystaná omezení včetně doporučení, jak zaparkovat auta mimo závodní okruh.

O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje

Součástí akce bude i bohatý program pro celé rodiny, který v Trojhalí začne ve 13 hodin. Pro děti jsou připraveny závody na kolech nebo odrážedlech O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje. Rezervace je možná na webových stránkách Czech Tour. „Vztah k jízdě na kole vzniká už od nejútlejšího věku. Určitě není od věci motivovat k usednutí do sedla ty úplně nejmenší. Po skončení časovky týmů bude vylosován dětský výherce kola Scott. Tuto výhru a další ceny dětem předají hejtman kraje Ivo Vondrák, ale také legenda světového hokeje Dominik Hašek. Věřím, že nejen ostravská etapa světového poháru Czech Tour 2019, ale i další úseky, které vedou Moravskoslezským krajem, nabídnou milovníkům cyklistiky nevšední zážitky,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Cyklistika patřila v Ostravě už v minulosti k nejpopulárnějším sportovním odvětvím. První cyklistické oddíly vznikly ve městě v 80. letech 19. století a v následujících dekádách zde působilo čtyřicet cyklistických klubů a organizací. Ostrava neustále rozšiřuje síť cyklostezek, zavedla a podporuje velmi úspěšný bikesharing a snaží se i dalšími způsoby zpříjemnit cyklistům pohyb ve městě.

Město Ostrava akci podpořilo dotací ve výši 300 tisíc korun, stejně jako Moravskoslezský kraj.


7. srpna 2019
frame-scrollup