Zpráva

Do zveřejňování otevřených dat se Moravskoslezský kraj pustil jako první

Moravskoslezský kraj počátkem letošního roku začal se zveřejňováním informací formou otevřených dat.

Jako první kraj prezentuje v otevřené formě rozpočet kraje, ale i unikátní online průjezdy roleb na běžeckých trasách v Beskydech a Jeseníkách. Otevření dat Moravskoslezským krajem ocenil na svých stránkách Otevřená data i Fond Otakara Motejla.

Otevřená data jsou bezplatně a volně dostupné informace, které jsou zveřejněné ve strukturované a strojově čitelné podobě, což umožňuje jejich automatické využití v různých portálech, mobilních aplikacích a podporuje rychle se rozvíjející fenomén tzv. datovou žurnalistiku apod.

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje otevřenost veřejné správy. Byl mezi prvními, kdo zveřejn il rozklikávací rozpočet nebo veškeré smlouvy včetně objednávek nad 50 tisíc korun. Zpřístupnění informací formou otevřených dat přináší nové možnosti jejich využití, posílení transparentnosti i zlepšení služeb veřejné správy. Je v souladu s dlouhodobým konceptem SMART Regionu, který má pomoci zlepšit kvalitu života a životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Odkaz na datové sady Moravskoslezského kraje je uveden v Národním katalogu otevřených dat.

Připravuje se publikování dalších datových sad v otevřené podobě jako např. Úřední deska, Zdravotnická zařízení, Usnesení z jednání orgánů, Umístění zastávek hromadné dopravy, Seznam stanic technické kontroly a Turistické cíle.


12. února 2016
frame-scrollup