Zpráva

Kraj vyvěsí tibetskou vlajku

Moravskoslezský kraj se v sobotu 10. března 2018 oficiálně připojí ke kampani Vlajka pro Tibet.

Vlajka, která poukazuje na porušování lidských práv, bude vlát před sídlem krajské vlády na ulici 28. října 117 v Ostravě celou sobotu, a to už od pátečního odpoledne.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání. Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika. Počet zapojených obcí, měst, městských částí nebo krajů každoročně narůstá, vloni jich bylo v republice 752. Letos poprvé vlajku vyvěsí i Moravskoslezský kraj.

„Obyvatelům Tibetu hrozí za vyvěšení tibetské vlajky až několikaleté tresty vězení. Nám možná útoky opozice nebo novinářů. Troška tohoto nepohodlí za možnost vyjádřit svůj upřímný postoj přece stojí. Mohou zaznít názory, že vyvěšení vlajky je pouhým gestem, které nic nezmění. Tuto iniciativu ale vnímám nejen jako projevení solidarity Tibetu, ale hlavně jako symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti. Vždyť i my tuto zkušenost sami máme z nedávné doby. Proto jsme s vedením kraje nerozhodovali obchodně, ale lidsky,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že rozhodnutí vlajku vyvěsit, vzniklo jako reakce na aktuální vývoj dění ve světě i v republice.


8. února 2018
frame-scrollup