Zpráva

Krajský cyklistický tým pošlape tisíce kilometrů pro Rebeku. Na crossfitových trenažérech se můžete přidat i vy

Jedeme pro dobrou věc. Na start 8. ročníku Metrostav Handy Cyklo Maratonu se zítra 28. července postaví také osmičlenný cyklistický tým Moravskoslezského kraje. Přesně 2222 kilometrů napříč Českou republikou tentokrát pojede pro svou patronku, 5letou Rebeku Bábovou, která se narodila s rozštěpem páteře. Aby se díky finančně náročné rehabilitaci mohla postavit na nohy.

Krajský cyklistický tým pošlape tisíce kilometrů pro Rebeku. Na crossfitových trenažérech se můžete přidat i vy

Závod, ve kterém závodí smíšené týmy zdravých sportovců a sportovců s hendikepem, odstartuje 28. července a potrvá do 1. srpna. Účastníky jsou čtyř nebo osmičlenné cyklistické týmy, v nichž musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Náročnou trasu tým musí zvládnout v limitu 111 hodin.

„Cílem není dosáhnout nejlepšího času, i když i o to se budeme samozřejmě snažit, ale hlavně ukázat, že nehendikepovaní i hendikepovaní mohou dohromady tvořit fungující tým, a to nejen při sportovních podnicích. A pomoci člověku, který se řízením osudu potýká s nelehkou situací a navzdory těžkému úrazu či nemoci má vůli žít co nejaktivnější život. A to pětiletá Rebeka rozhodně má. Chceme pro ni vyšlapat peníze, aby jí její rodiče mohli dopřát finančně náročnou rehabilitaci, díky které dělá malá bojovnice velké pokroky,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě a kapitán týmu Tomáš Kotyza. Věří, že i v situaci komplikované koronavirem cyklistický tým vše zvládne. „Tak jako v minulých letech, kdy jsme si v některých chvílích sáhli na dno svých sil. V týmu s námi jede i Jiří Zdrálek. Je pro všechny ohromnou inspirací. Dokazuje, že i s hendikepem je možné vést plnohodnotný život, a navíc pomáhat ostatním,“ dodal ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Podpořit krajské cyklisty a Rebeku Bábovou může i veřejnost. Moravskoslezský kraj společně s neziskovou organizací Colliery srdcem připravil doprovodnou akci, do které se může zapojit kdokoli. „Na parkovišti před krajským úřadem v Ostravě budou ve středu 29. července od 7 do 18 hodin v provozu crossfitové trenažéry SkiErg, BikeErg, AssaultBike a také speciálně upravené kolo na ruční pohon HandBike, které si návštěvníci budou moci vyzkoušet. Každý zdolaný kilometr na kterémkoliv trenažéru je směnitelný na koruny, které navýší Rebečino konto pro potřebnou rehabilitaci. Přijďte si zasportovat a pomoci dobré věci,“ pozval Tomáš Kotyza.

V roce 2018 ujel krajský tým 2222 kilometrů dlouhou trasu za 83,5 hodiny. Znamenalo to první místo mezi čtyřčlennými týmy. Celkově tým zaměstnanců Moravskoslezského kraje, který v neskutečném vedru šlapal pro svou patronku Gábinu, skončil na čtvrtém místě. Pro Gábinu na stacionárních kolech šlapala před krajským úřadem také veřejnost. Lidé ujeli 363 kilometrů, což pro Gábinu znamenalo 36 300 korun na další rehabilitaci.  

Podpořte i Vy náš krajský tým a patronku Rebeku a staňte se fanoušky týmu.

Aktuální dění na trase závodu můžete sledovat na: https://tracker.solaris.media/www/map/mhcm-2020.

Příběh 2020 – Rebeka Bábová

Krajský cyklistický tým pošlape tisíce kilometrů pro Rebeku. Na crossfitových trenažérech se můžete přidat i vy

„Když jsem před pěti lety o sobě poprvé dala vědět, máma s tátou byli jako správní novopečení rodiče nesmírně šťastní. Malinko jsem jim ale zavařila. V 18. týdnu těhotenství mi diagnostikovali rozštěp páteře. Já už tenkrát věděla, že se s tím dokážu poprat, ale jak to říct našim? Dnes vím, že to byly zbytečné obavy. I když jsem postižena těžkou vývojovou vadou, narodila jsem se těm nejúžasnějším rodičům na světě. Jejich každodenní péči jim vracím alespoň svým vytrvalým bojem s nepřízní osudu. Nereptám a cvičím, neodmlouvám a beru vážně každé rehabilitační doporučení. Jsem na světě opravdu šťastná, i když to občas sakramentsky bolí. Říkají, že jsem bojovnice. Asi po tátovi, třebaže dva metry třicet do výšky nikdy neskočím. Stačí, když se jednou budu moci postavit na vlastní nohy a udělat krok, dva. Anebo tisíc? Sama to zatím nedokážu, ale jednou … jednou určitě ano. Mám totiž kolem sebe hromadu lidí, kteří mi pomohou. Třeba i jednu cyklopartičku, které budu při řádění na své tříkolce držet pěsti, až pojede 111hodinový závod kolem Česka.“

Malá Rebeka, jejíž prognózy záhy po narození (ba i před ním) zněly neblaze, zabojovala, jak by to nedokázal leckterý dospělý. Zlověstné předpovědi, že bude nastálo upoutaná na lůžko, se naštěstí nenaplnily. Díky své houževnatosti a každodenní píli dnes nejenže stojí a chodí s oporou, ale obratně ovládá svou milovanou tříkolku. Má za sebou nejednu operaci a před sebou jakbysmet. A přesto se stále usmívá.

Organizátoři Metrostav handy cyklo maratonu našli cestu, jak lidem, jako je Rebeka, v jejich nelehkém boji alespoň malinko pomoci. Letos pořádají už osmý ročník cyklistického maratonu o délce 2222 km s limitem pro dojetí 111 hodin. Myšlenkou projektu je představit veřejnosti, že lidé s hendikepem i bez něj nejenže mohou dělat, ale dělají společné aktivity.

Na startovní čáře stojí cyklistické týmy, které vždy tvoří vedle zdravých také alespoň jeden hendikepovaný závodník. Největším fanouškem každého týmu je pak jeho patron, člověk po těžkém úrazu či nemoci.

V závodě napříč Českou republikou, jehož dva z průjezdních bodů trasy v Moravskoslezském kraji jsou Hukvaldy a Linhartovy, 28. 7. – 1. 8. 2020 pojede i osmičlenný tým Moravskoslezského kraje, rozhodnutý „vyšlapat“ pro svou patronku Rebeku potřebné rehabilitační procedury.

Přidat se může kdokoli. Stát se fanouškem týmu Moravskoslezský kraj, který je připraven pro svou patronku potit krev, lze zde.

Navíc fanoušci týmu budou moci ve středu 29. 7. 2020 od 7.00 do 18.00 hodin před budovou krajského úřadu „ŠLAPAT PRO REBEKU“ na crossfitových strojích neziskové organizace Colliery srdcem a našlapané kilometry směnit na koruny, které navýší Rebečino konto na tolik potřebné rehabilitace.


27. července 2020
frame-scrollup