Zpráva

Krajský cyklistický tým šlape tisíce kilometrů pro Gábinu

Na cestu dlouhou 2222 kilometrů kolem Česka s výjezdem do Rakouska vyrazil cyklistický tým zaměstnanců Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Připojil se tak k charitativní akci Metrostav Handy Cyklo Maraton, která v úterý 31. července 2018 odstartovala z Prahy. Krajští cyklisté jedou pro svou patronku Gábinu, která se po úrazu hlavy snaží dostat zpátky na nohy.

Závod, který vede napříč čtrnácti kraji, odstartoval 31. července a potrvá do 4. srpna. Účastníky jsou čtyř nebo osmičlenné cyklistické týmy, v nichž musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Náročnou trasu musí zvládnout v limitu 111 hodin.

„Začleňování osob s handicapem do běžného života podporujeme dlouhodobě a účast na tomto náročném maratonu jsme si už vyzkoušeli, takže víme, co nás čeká. Letos jedeme už počtvrté v lehce obměněné sestavě čtyř cyklistů a pěti členů doprovodu. Věřím, že vše zvládneme, i když musím upřímně říct, že v minulých letech byly situace, kdy jsme si sáhli až na dno,“ říká ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza a zároveň kapitán moravskoslezského krajského týmu. „V týmu s námi jede i Jiří Zdrálek. Je pro všechny ohromnou inspirací. Dokazuje, že i s handicapem je možné vést plnohodnotný život a navíc pomáhat ostatním. Naší patronkou je pětadvacetiletá Gabriela Petřkovská, kterou úraz a následná těžká operace mozku upoutaly na invalidní vozík a rehabilituje v Hrabyni. Chceme pro ni vyšlapat peníze, aby si mohla dopřát zážitkový rekondiční pobyt,“ dodal Tomáš Kotyza.

Podpořit krajské cyklisty v jejich úsilí může i veřejnost. Moravskoslezský kraj připravil doprovodnou akci, do které se může zapojit kdokoli. „Před vstupem do krajského úřadu v Ostravě bude ve čtvrtek 2. srpna od 9 do 15 hodin umístěn stánek se stacionárními koly. Podstatou akce je našlapat co nejvíce kilometrů pro patronku kraje. Každý vyšlapaný kilometr promění kraj ve stokorunu. Peníze pak poslouží Gabriele k nákupu rehabilitačních pomůcek. Na první tři mezi ženami i muži, kteří vyšlapou nejvíce kilometrů, čeká sportovní oblečení,“ upřesnil ředitel krajského úřadu a kapitán týmu Tomáš Kotyza.

Přesnou trasu závodu Metrostav Handy Cyklo Maraton si každý tým tvoří sám. Plánování, navigace, orientace, taktika střídání a přesunů tvoří minimálně polovinu úspěchu. Týmy dostanou itinerář se stanovenými průjezdními body. Jaké cesty zvolí k jejich dosažení, záleží na každém z nich.

Dodat síly cyklistům můžete prostřednictvím webových stránek, kde se po jednoduché registraci stanete fanouškem týmu, můžete psát vzkazy a sledovat, kde se konkrétní týmy nachází. Informace naleznete také na facebooku kraje.

Smyslem projektu je ukázat, že nehandicapovaní a handicapovaní mohou společně tvořit jeden fungující tým, který má šanci obstát i v podmínkách extrémního závodu.

___________________________________________________________

Příběh 2018 – Gabriela Petřkovská

„Už je mi zase o něco lépe. Konečně dělám pokroky. To zatracené kolečkové křeslo pošlu do háje, nasednu na kolo a šlápnu do pedálů. Věřím si a spolu se mnou moje rodina, známí a přátelé a taky jedna cyklopartička, která mě v odhodlání postavit se na vlastní nohy nesmírně motivuje.“

Jeden z březnových dnů letošního roku se stal pro 25letou Gabrielu osudným. Nečekaný úraz a následná těžká operace mozku ji upoutaly na invalidní vozík. Ale nebyla by to ona, Gabča, Gábi, Gábinka, Gogi, Goginka, Gona alias Gibon, aby se vzdala. Prožila si peklo na zemi, ale nyní je už odlepená ode dna a míří k hladině. Plave. Těžce a dlouho, ale houževnatě a za jasným cílem, žít běžný život zdravé holky, která dobře ví, co je na světě důležité.

Organizátoři Metrostav handy cyklomaratonu našli cestu, jak lidem, jako je Gabča, v jejich nelehkém boji alespoň malinko pomoci. Realizují už pátým rokem báječnou myšlenku, kdy veřejnosti představují, že lidé s hendikepem i bez něj nejenže mohou dělat, ale dělají společné aktivity. Na startovní čáru staví cyklistické týmy, které tvoří vedle „zdravých“ také hendikepovaní sportovci. Největším fanouškem toho kterého týmu je pak jeho patron.

V závodě dlouhém 2222 km napříč naší republikou a časově omezeném 111 hodinami pojede i čtyřčlenný tým Moravskoslezského kraje, rozhodnutý „vyšlapat“ pro svou patronku Gabču, zážitkový rekondiční pobyt.

Pojďme a přidejme se i my ostatní, podpořme onu úžasnou bytost, která miluje lidi a přírodu, která ráda cestuje, sportuje a navzdory svému postižení bývá jako neřízená střela. Rozdává kolem sebe radost a pozitivní energii. To jí přece musíme vrátit! Staňme se fanoušky týmu Moravskoslezský kraj, který bude pro svou patronku potit krev.

Více na webu Cesta za snem.


31. července 2018
frame-scrollup