Zpráva

KRAJSKÝ INOVAČNÍ OSKAR: OZNAČOVACÍ SYSTÉM PRO PŘESNÉ STROJÍRENSTVÍ, ALE TAKÉ ČIPY, KTERÉ VĚDÍ, KDE KDY JSTE A DALŠÍ

Moravskoslezský kraj letos poprvé vyhlásil soutěž Inovační firma MSK, hned první ročník měl 22 účastníků, dnes vyhlásili v Ostravě vítěze náměstek hejtmana Martin Sikora a ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková. Naprostá většina přihlášených firem je špičkou nejen u nás, ale i ve světě, a klade velký důraz na výzkum a vývoj.

Moravskoslezský kraj si pochvaluje zájem o první ročník inovační soutěže a především vysokou úroveň všech přihlášených firem. „Soutěž byla určena živnostníkům, malým a středním firmám, které přihlašovaly své inovativní výrobky, technologie či služby, které už zákazníci znají a které mají úspěch na trhu, výborně fungují a jsou nejen u nás, ale také v širším světovém měřítku výjimečné. Zkrátka to byla soutěž pro ty, kteří zvyšují také konkurenceschopnost našeho kraje ve světě. Důležitým kritériem bylo vytvoření nových pracovních míst, investiční návratnost projektu nebo to, že přihlášený projekt či nový výrobek nesmí být starší tří let,“ upřesnil kritéria náměstek hejtmana Martin Sikora. 22 přihlášených firem bylo pro první ročník i pro něj milým překvapením. „Nenápadných firem na světové úrovni tady v kraji máme dost, jen se o nich mezi lidmi zatím málo ví. Soutěž je rozhodně pomůže zviditelnit - patří opravdu ke špičce v inovacích v republice, v Evropě a ve světě,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Sikora.

„Porota hodnotila široké spektrum zaměření firem i produktů - například nové potraviny (mimochodem i už oceněné na speciálních soutěžích), progresívní procesy řízení, unikátní světlomety pro auta, které si řidič nastaví sobě na míru, přístroje pro přesnou mechaniku nebo třeba měřící systémy pro stavebnictví. Přihlášena byla také jediná česká technologie, která umožňuje řízení domácnosti, počítače nebo spotřebičů myší ovládanou ústy, nebo speciální židle, které jsou přizpůsobeny tělesné konstituci sedícího,“ přiblížila ředitelka ARR Petra Chovanioková s tím, že rozhodování bylo velmi náročné.

Inovačního krajského Oskara si odvezl ve světě jedinečný mobilní laserový gravírovací systém, který slouží ke gravírování (označování) nejrůznějších forem a nástrojů pro strojírenství, a to bez ohledu na jejich rozměr, hmotnost, či tvar. Třinecká firma Mepac má 48 zaměstnanců, podniká od roku 2004 a zaměřuje se na přesné strojírenství. Oceněný patentovaný přístroj nemá ve světě konkurenci – je nejpřesnější a na rozdíl od jiných systémů je i mobilní. Produkce firmy Mepac slouží v automobilovém průmyslu, u výrobců plastů nebo dentální techniky, v letectví, textilním průmyslu, některé produkty se dostaly i do kosmu – slouží družicím a satelitům. (Ing. Petr Petřík, jednatel společnosti MEPAC, gsm 603 515 387)

Druhá v pořadí prvního ročníku krajské inovační soutěže skončila ostravská firma Gaben s unikátní čipovací technologií, která slouží ke snadné a rychlé identifikaci výrobku, materiálu - Společnost těmito čipy označuje hasičské záchranné obleky anebo chrání bezpečnost horníků v dolech OKD. Majitel firmy Pavel Benda podniká od 90. let. Dnes Unikátní radiofrekvenční technologie pomáhají zjistit, kde se daný objekt/výrobek v jakýkoli okamžik nachází. Ostravě třeba pomohla firma k zefektivnění svozu komunálního odpadu – vozy i množství svezených nádob se separovaným sběrem jsou zcela pod kontrolou a je to levnější. (Pavel Benda, majitel společnosti Gaben, gsm 602 538 557)

Třetím oceněným unikátem je elektromotocykl firmy Kuberg z Ostravy-Vítkovic. Firma produkuje širokou řadu elektromotocyklů od roku 2011 a je svou nabídkou také ve světě jedinečná. „Považoval jsem benzinové motorky pro děti za ne příliš bezpečné, tak jsem se rozhodl vytvořit pro své děti jinou motorku, na které bych je mohl nechat bezpečně jezdit“, říká spolumajitel firmy Michal Kubánek. Inspiroval se čínským výrobkem, který byl nedokonalý a ne příliš bezpečný. Elektromotorky KUBERG dnes už dokonce porážejí na závodech motocykly se spalovacím motorem a závodit na nich opravdu mohou děti od tří let až po dospělé. Firma vyváží do zemí EU, USA, kanady, Jižní Afriky, Austrálie, Ruska apod. Na konci roku firma výrobu přestěhuje do Mankovic, rozšíří ji a dá práci dalším 10 lidem. (Ing. Michal Kubánek, jednatel společnosti KUBERG, gsm 608 757 353)

Pomyslný krajský „inovační Oskar“ přinese vítězi zviditelnění a krajskou marketingovou podporu, obdrží finanční cenu 50 tisíc korun.

Na podporu inovativního podnikání malých a středních firem jdou ročně desítky miliónů korun - programy má kraj, stát i Evropská unie. Kraj podporuje například mladé firmy, studentské programy, nebo nabízí fond tzv. mikropůjček s výhodným úrokem – půjčky jsou také letošní novinkou.

frame-scrollup