Zpráva

Mladí hokejisté vybojovali v Rusku bronz

Tradiční hokejový turnaj „Pohár Ledové arény“ se uskutečnil na konci srpna v ruské Vologdě, hlavním městě našeho partnerského regionu. Celkem se v turnaji utkalo 6 týmů - čtyři ruské, jeden běloruský tým a zástupci našeho kraje, žáci klubu HC Vítkovice Ridera. V konkurenci celků složených částečně z o rok starších hráčů obstáli, a tak se stejně jako před rokem i letos vrací Vítkovice z Ruska s cennými kovy.

Na turnaj o Pohár Ledové arény, který proběhl ve dnech 23.-25. 8., vyrazili vítkovičtí osmáci v rámci dlouhodobé spolupráce Moravskoslezského kraje s Vologodskou oblastí. Po loňském druhém místě hráčů ročníku 2005 chtěli letos na jejich úspěch navázat i o rok mladší hráči, přestože je čekaly vesměs souboje se staršími soupeři.

Během prvních dvou dnů se vítkovičtí postupně utkali s týmy HK Vologda U14 (1:4), Rubín Tumeň U13 (8:1), Metallurg Žlobin U14 (2:6) a HK Olymp U14 (3:2sn). Do posledního dne tak nastupovali s tím, že jedině vítězství v jejich posledním utkání nad týmem Severstal Čerepovec (U13) jim může zajistit medailovou pozici, což se nakonec podařilo až v samostatných nájezdech. Náš tým vybojoval třetí příčku. Kapitán týmu Vojtěch Matějka byl navíc vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje a brankář Štěpán Vávra získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče týmu.

“Turnaj zcela splnil naše očekávání a byl pro nás pro všechny velkým přínosem. Jednak jsme mohli porovnat náš herní styl se stylem ruské hokejové školy a také jsme měli šanci vidět některé z týmů při tréninku. Zároveň jsme si udělali velmi dobrý obrázek o tom, jak naši jednotliví kluci zvládají konfrontaci se staršími hráči a jsem moc rád, že celý turnaj zvládli výborně. V každém okamžiku na ledě na nich byla znát vůle po vítězství a i v zápasech, ve kterých jsme prohráli, podali kluci maximální výkon,” hodnotí jednotlivé přínosy vologodské mise trenér osmáků Martin Tomášek, sám bývalý vítkovický hráč, který ještě v době své aktivní hráčské kariéry okusil ruské angažmá.

Během návštěvy Vologodské oblasti proběhla také řada jednání, která jsou příslibem pokračování úspěšné spolupráce jak na obchodní, tak v kulturní a sportovní rovině. Oficiální delegace z Moravskoslezského kraje vedená Liborem Lenčem, vedoucím odboru školství, mládeže a sportu se nejen zúčastnila samotných zápasů, ale měla také příležitost jednat s vedoucími představiteli Vologodské oblasti a rozpracovat další spolupráci zejména v oblasti studentských výměn, sportu a kultury. Hovořilo se také o pokračovaní stávajících projektů např. intenzivního kurzu pro učitele středních škol, který se setkal s velkým kladným ohlasem a bude pokračovat i v příštím roce. Uvažuje se také o studentských sportovních výměnách. Podle prezidenta klubu HC Vítkovice Ridera Petra Handla týmy Vologdy, Čerepovce i Tumeně již nyní deklarovaly zájem přijet k nám do Ostravy a zúčastnit se některého z našich turnajů. Rovněž účast talentovaných umělců na našich hudebních soutěžích a dále nabídka prezentace na kulturních a divadelních festivalech se jeví jako zajímavá témata pro spolupráci.

V prosinci tohoto roku se připravuje podnikatelská mise do Vologdy a Petrohradu, který dále rozšíří portfolio vzájemné spolupráce. Na jednání v Petrohradu přislíbilo tamější Vologodské zastoupení svou podporu při plánované podnikatelské misi a byla kraji nabídnuta možnost využívat zázemí tohoto zastoupení při realizaci našich projektů v Petrohradě.


2. 9. 2019
Tato stránka je k dispozici také v angličtině / This page is also available in English
frame-scrollup