Zpráva

Moravskoslezský kraj navštívil ekonomický rada čínského velvyslanectví

Ve dnech 4. - 6. prosince 2018 navštívil náš region na základě pozvání náměstka hejtmana kraje Jaroslava Kanii ekonomický rada čínského velvyslanectví pan Wang Jinsong v doprovodu třetího tajemníka velvyslanectví, pana Wang Tinga.

Během úterního jednání na krajském úřadu představil náměstek Kania ekonomickému radovi společnosti z našeho kraje s čínským kapitálem nebo podnikající v Číně a seznámil ho s investičním potenciálem a rozvojovými plány kraje. Ty pak ještě o další informace v oblasti inovačního potenciálu doplnila zástupkyně MSIC A. Hradilová a v oblasti služeb investorům zástupkyně MSID M. Chobotová. Jednání se zúčastnil i V. Karkoška, jednatel a viceprezident pro strategické projekty společnosti BorsodChem Zrt., která je vlastněna čínským konsorciem Wanhua Industrial Group. V. Karkoška po skončení jednání provedl hosty areálem dceřiné ostravské chemičky BorsodChem MCHZ, do níž hodlá její čínský vlastník investovat až sto miliónů eur (e cca 2,5 miliardy korun).

Ve středu 5. prosince pak náměstek Kania doprovodil delegaci z čínského velvyslanectví do společnosti společnosti A123 Systems, která v roce 2017 otevřela v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové závod na výrobu startovacích lithium-iontových baterií do elektromobilů. Investice má hodnotu 13 milionů dolarů (334 milionů korun).  A123 Systems sídlí v USA, majitel je ale čínský - Wanxiang Group, což je nadnárodní společnost, která se zabývá výrobou automobilových komponentů, s ústředím v Hangzhou, v provincii Zhejiang v Číně.  Dalším podnikem, který navštívili, byla Tatra Kopřivnice, jež v srpnu letošního roku podepsala s partnerskou společností Che-pej Čchang-čeng Automotive Manufacturing smlouvu o licenční výrobě těžkých nákladních vozidel Tatra v Číně, v partnerské provincii našeho kraje Chepej (Hebei).

S hornickou historií našeho regionu se pracovníci čínského velvyslanectví seznámili ve čtvrtek 6. prosince, kdy navštívili Hornické muzeum Landek Park.

frame-scrollup