Zpráva

Moravskoslezský kraj rozšiřuje kulturní spolupráci s provincií Šansi

Dne 20. listopadu 2018 navštívila náš region delegace z partnerské provincie Šansi, kterou vedl pan Guo Jian, výkonný viceprezident Federace literárních a uměleckých kruhů provincie Šansi. Kromě představitelů několika odborů provinční vlády byla členkou delegace také ředitelka Městské knihovny v Taiyuanu, paní Guo Xinping. Tato knihovna byla otevřena v říjnu 2017 a ve sbírkách má 1,5 mil. výtisků knih, k dispozici je 3 816 míst k sezení. Počet denních návštěvníků se v období léta roku 2018 pohyboval okolo dvaceti tisíc osob. Kromě knih, novin nebo elektronických zdrojů je možno v knihovně provozovat celou řadu činností – vyrábění z přírodních materiálů, výuka olejomalby, hra s Legem pro děti, tisk čínských znaků, dětské párty nebo divadelní představení.

Delegaci přivítala na krajském úřadu vedoucí odboru kultury a památkové péče K. Veselá a za českou stranu se jednání mimo jiných zúčastnili L. Foberová, ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny a J.  Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.

V přátelské diskusi byla projednávána možnost účasti některého ze souborů tradičního stínového divadla z provincie Šansi na festivalu loutkových divadel Spectaculo Interesse v Ostravě a naopak výjezd ostravského Divadla loutek do Číny, výměny kulturních souborů z oblasti vážné hudby i folklóru. Čínská strana nabídla také možnost uspořádání recipročních výstav o kultuře a současném životu v obou partnerských regionech.

frame-scrollup