Zpráva

Naši žáci se učili vařit asijskou kuchyni v Koreji

Náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny navštívil na konci června naše partnerské město Ulsan v Korejské republice u příležitosti konání gastronomického kurzu zaměřeného na asijskou kuchyni. Kurzu se zúčastnili žáci a pedagogové ze středních škol zřizovaných Moravskoslezským krajem. Náměstek se setkal také s vedením města.

Gastronomického kurzu se účastnilo vybraných 10 žáků a 2 pedagogové z celkem 6 středních škol napříč Moravskoslezským krajem. Jednalo se o žáky s pokročilými gastronomickými dovednostmi a zároveň s dobrou úrovní anglického jazyka. Cílem kurzů bylo zejména zlepšení gastronomických schopností žáků a učitelů v asijské (převážně korejské) kuchyni, ale také zlepšení aktivního využívání cizího jazyka v praxi žáky i učiteli. Kurzy probíhaly v anglickém jazyce. Dalším neméně důležitým cílem aktivity bylo rozšíření spolupráce mezi partnery a poznání korejské kultury a místních zvyků. Účastníci kurzů budou nyní předávat získané znalosti a dovednosti svým spolužákům a kolegům ve svých středních školách. Kurzy, které probíhaly v Ulsan College, byly vedeny místními pedagogy a profesionály s preferencí korejských tradičních pokrmů a také místních stravovacích zvyků. Během programu proběhla rovněž ukázka české gastronomie spojená s přípravou tradičního českého jídla.

„Vzdělávání a sport vnímám jako dva pilíře naší spolupráce, které můžeme rozvíjet ku prospěchu obou stran. Naši mladí studenti se v průběhu kurzu ukázali jako nesmírně talentovaní a prokázali velké zaujetí a nadšení pro obor, který studují. Navíc to, že mohli vyzkoušet odbornou angličtinu v praxi, je jistě posunulo ještě o úroveň výš“, zhodnotil průběh kurzů náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Dodal také, že na oplátku pozve kraj korejské studenty k nám, aby si vyzkoušeli a naučili se více o české a evropské kuchyni. „Co se týká zmíněného sportu, tak zde se nám při diskuzi potvrdilo, že Korejci jsou vášnivými fanoušky fotbalu. Proto se v příštím roce chystáme pozvat dorostenecký fotbalový tým z Ulsanu na mezinárodní fotbalový turnaj Baník Cup. Loňského turnaje se zúčastnily týmy z Anglie, Walesu, Rakouska, Ukrajiny a Slovenska a letos očekáváme účast týmů už ze sedmi zemí,“ upřesnil náměstek hejtmana Folwarczny.

Náměstek hejtmana se v rámci návštěvy Ulsanu setkal se zástupci vedení města v čele s viceprimátorem města Seok-Jin Kimem. Během jednání vyplynulo, že další oblastí vzájemné spolupráce by mohlo být technické vzdělávání. Ulsan si dělá ambice být jedničkou ve využití vodíku v automobilovém průmyslu. „Průmyslová minulost našeho kraje i naše vize využití vodíku v dopravě spolu s podporou technického vzdělávání jsou prvky, které nás s naším korejským partnerem spojují. Na setkání se zástupcem primátora jsem navrhl rozvinout spolupráci například zajištěním stáží studentů středních škol zaměřených právě na automobilový průmysl a dopravu,“ komentoval jednání s vedením města náměstek Folwarczny.

Metropolitní město Ulsan je průmyslovou základnou jižní Koreje a je domovským městem automobilky Hyundai. Město je partnerským regionem Moravskoslezského kraje od roku 2013.


4. 7. 2019
Tato stránka je k dispozici také v angličtině / This page is also available in English
frame-scrollup