Zpráva

Návštěva školské delegace z partnerské provincie Šansi

Ve dnech 7. – 8. 9. 2018 navštívila náš kraj delegace z partnerské provincie Šansi vedená generálním ředitelem odboru školství provincie panem Wu Junqingem, v níž byli ještě kromě ředitele odboru školství hlavního města provincie Taiyuanu také rektoři tří vysokých škol se zaměřením na ekonomii, mediální vzdělávání a turismus.

Delegaci přijal v pátek 7. 9. 2018 v budově krajského úřadu v Ostravě náměstek hejtmana pro školství a sport Mgr. Stanislav Folwarczny. Na úvod zahrála na kytaru studentka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě Karolína Kawuloková dvě krátké skladby z díla Georga Philippa Telemanna - Fantasia VII. “Tímto neobvyklým způsobem jsme hned na počátku našim hostům umožnili okusit konkrétní ukázku toho, co si naši studenti z výuky odnášejí. Mimo ústního pozvání ředitelkou konzervatoře na mezinárodní hudební soutěž ProBohemia a její nabídky spolupráce na konkrétních uměleckých projektech, máme např. zájem naše studenty - začínající talentované kuchaře naučit tajům čínské kuchyně, která je u nás i v Evropě stále více populární. Při jednání jsem vnímal silný zájem obou stran spolupracovat rovněž v oblasti vysokoškolského vzdělávání – na počátku zejména studentských výměn,“ komentoval jednání s čínskou delegací náměstek Folwarczny.

Jednání se účastnili a své školy představili zástupci Ostravské univerzity, VŠB -Technické univerzity Ostrava, Slezské univerzity v Opavě a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Členové čínské delegace pak postupně nastínili své návrhy možností spolupráce a z následné diskuse vyplynuly jako nejrychleji uskutečnitelné návrhy na krátkodobé výměnné pobyty studentů vysokých škol a středních odborných škol, zejména těch, které se věnují turismu, gastronomii, ekonomii a hudebnímu vzdělávání.

V sobotu 8. 9. pak čínská delegace navštívila Karvinou, kde jednala s prorektorem Slezské univerzity pro vědu a zahraniční styky prof. M. Englišem a proděkanem pro zahraniční styky Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné doc. R. Šperkou. Obě strany našly během jednání velmi rychle společné zájmy, zejména v oblasti ekonomického výzkumu a výměnných pobytů studentů a akademických pracovníků.

Součástí pobytu čínské delegace byla i návštěva Dolní oblasti Vítkovic, kde se zvláště zajímala o naše zkušenosti při využívání bývalých průmyslových areálů, a ocenila, že Dolní oblast neslouží jen jako muzeum, ale je využívána především pro podchycení zájmu dětí o vědu a techniku.

frame-scrollup