Zpráva

Návštěva z partnerského města Čičihar

V pondělí 20. srpna 2018 navštívila při příležitosti prvního výročí podpisu Memoranda o navázání přátelských vztahů náš kraj delegace z partnerského města Čičihar, které leží na severovýchodu Číny v provincii  Chej-lung-ťiang. Jedná se vlastně o městskou prefekturu, v níž žije téměř šest milionů obyvatel.

V okolních mokřinách se nachází chráněné území Ča-lung, které je významné coby sídliště mnoha jeřábů mandžuských. V čínské kultuře je často jeřáb mandžuský součástí pověstí a legend. V taoismu je symbolem dlouhověkosti a nesmrtelnosti. V umění a literatuře jsou často nesmrtelní zobrazeni, jak letí na jeřábech, stejně tak smrtelníci, kteří dosáhnou nesmrtelnosti, odlétají na jeřábech. V této souvislosti jsou jeřábi mandžuští nazýváni „xian he“ tj. pohádkoví jeřábi. Jeřáb mandžuský je také považován za symbol vznešenosti.

Čínskou delegaci, kterou vedla místostarostka města paní Liu Yanfang, zajímaly především možnosti spolupráce v zimních sportech, zvláště pak v ledním hokeji, protože již v loňském roce předvedli v Čičiharu své umění mladí hokejisté týmu Vítkovice Ridera a mladí čičiharští hokejisté sbírali zkušenosti v Ostravě. Proto byl členem české delegace, v jejímž čele byla vedoucí odboru kancelář hejtmana Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Mgr. K. Janoušková, i prezident HC Vítkovice Ridera P. Handl, který delegaci provedl ostravskou hokejovou arénou a umožnil jí shlédnout tréninkovou jednotku mladých hokejistů. 

Kromě spolupráce v oblasti sportu se obě strany shodly na perspektivách spolupráce v oblasti propojování západní a tradiční čínské medicíny, a proto čínská delegace navštívila i krajskou nemocnici ve Frýdku- Místku, v níž velmi ocenila pro malé pacienty a jejich rodiče velmi přátelské prostředí dětského oddělení.

frame-scrollup