Zpráva

Stáže v Bretani jsou skvělou zkušeností

Během letních prázdnin vyjeli vybraní žáci středních škol na pracovní stáž do francouzské Bretaně. Stáže jsou nabízeny každý rok studentům se zájmem zlepšit si své jazykové dovednosti, poznat pracovní prostředí ve Francii a také navštívit krásná místa, která se v tomto francouzském regionu nacházejí. Stáže zajišťuje francouzský profesor ekonomie pan Guy-Armel Le Blanc, který s Českou republikou a také s Moravskoslezským krajem spolupracuje již několik desítek let.

V tomto letním období vyjelo na pracovní stáž 12 studentů z pěti gymnázií (Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Slezské gymnázium v Opavě, Gymnázium Nový Jičín, Matiční gymnázium v Ostravě a Gymnázium Ostrava-Hrabůvka). Tito odvážní studenti, kteří se rozhodli strávit tři měsíce mimo svůj domov a odjeli do neznámého prostředí, aby na vlastní kůži poznali, jak se žije a pracuje ve Francii, byli finančně podpořeni z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Účastníci stáží se shodují na tom, že jim tato zkušenost umožnila zlepšit si své jazykové dovednosti a to především překonat ostych komunikovat v cizím jazyce, nalézt nové přátelé, se kterými zůstávají v kontaktu i nadále a také napomohla tomu, aby jejich osobnost vyzrála a stala se samostatnější a zodpovědnější. „Může se stát, že stáž někdy neproběhne podle představ a vyskytnou se problémy, přesto je to zkušenost a i špatná zkušenost vás v životě posune někam dál,“ zmínil profesor Le Blanc během své přednášky pro studenty na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v úterý 8. října 2019. Ve stejný den se na jazykovém gymnáziu představili také někteří studenti, jež stáž absolvovali, aby své zkušenosti předali svým spolužákům a uchazečům o stáže v příštím roce. Průběh svého pracovního pobytu shrnuli v prezentacích také žáci dalších výše zmíněných gymnázií.

„Stáž jsem si naprosto užila a jsem moc vděčná za to, že jsem měla tuto příležitost. Zdokonalila jsem si francouzský jazyk, naučila jsem se nové slovíčka a fráze, které se používají v dnešní mluvě. Nejvíc jsem ale vděčná za to, že jsem poznala spoustu nových lidí a že vznikla krásná přátelství, které snad potrvají ještě dlouho,“ dodala jedna ze studentek na závěr své prezentace.

Pracovní stáže ve Francii jsou jednou z mnoha aktivit, kterými se kraj snaží podpořit žáky ve studiu cizích jazyků. Stáže budou studentům a žákům francouzského jazyka nabízeny také v příštím roce, stejně jako možnost zúčastnit se programu Rok ve Francii a díky němu studovat celý školní rok na francouzské střední škole za významné finanční podpory z krajského rozpočtu.

V případě zájmu o zmíněné programy můžete kontaktovat Lucii Ševčíkovou z oddělení mezinárodních vztahů (595 622 497).


14. října 2019
frame-scrollup