Zpráva

Studenti posílají seniorům pohlednice a videovamy. Aby jim pomohli zahnat smutek

Lidé v domovech seniorů těžce snášejí osamění, které jim přináší „doba covidová“. Aby je trochu povzbudili a ukázali, že na ně někdo myslí, posílají jim studenti zapojení do projektu Hodinový vnuk Spolku Počteníčko dopisy a videopozdravy. Novou aktivitu nazvanou Mezičasy podporují populární osobnosti, herci a zpěváci, také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Zatímco při Hodinovém vnukovi navštěvují studenti babičky a dědečky v domovech seniorů a povídají si tam s nimi, reagují Mezičasy na situaci, kdy jsou návštěvy zakázány. Senioři izolaci poměrně špatně snášejí, stýská se jim, mají obavy, jsou smutní.

„Proto jim studenti pro povzbuzení, pro radost a také proto, aby babičky a dědečkové věděli, že jsme na ně nezapomněli, píší dopisy, pohlednice a posílají ‚videovamy‘. Jsou to zhruba minutové videopozdravy.  S jejich distribucí k seniorům nám v domovech pomáhají sociální a aktivizační pracovníci. Bez jejich pomoci bychom se neobešli,“ uvedl předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina.  Dopisy a pohlednice například s obrázky zvířat dostanou senioři každý týden. Videovam zhruba jednou za dva týdny.

„Hodinový vnuk představuje nádherné mezigenerační propojení. Obě generace si ze společného setkávání něco odnesou. Pro studenty je to výborná životní zkušenost, žádné učebnici se nevyrovná vyprávění lidí, kteří zažili světovou válku nebo okupaci v srpnu 1968. Senioři se zas necítí osaměle, mladí lidé je nabíjí energií a pomohou jim vyřídit, co potřebují. A protože teď to nejde setkávat se osobně, jsem moc rád, že vznikl nový projekt, který reaguje na složitou situaci. Závan mládí a osvěžení života a hlavně pocit, že nezůstali sami, že na ně někdo myslí, teď senioři potřebují ze všeho nejvíce,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Projekt podporují také zpěvačka Markéta Konvičková a herečka Kamila Janovičová. Novým patronem projektů Hodinový vnuk a Mezičasy se stal herec Marek Lambora: „Samota, se kterou se naši senioři v seniorských domovech potýkají, musí být nemyslitelně náročná, obzvlášť v této situaci, a já jsem zastáncem toho, že by nikdo neměl zůstat sám. Stáří je pro mě symbolem moudrosti a odžitých zkušeností, kterým můžeme stále naslouchat. Nejjednodušším a zároveň nejdůležitějším darem je na oplátku předání energie a radosti. A právě to si myslím, že projekty Hodinový vnuk a Mezičasy dělají.“

Videopozdrav pro seniory natočila i další patronka, herečka Kamila Janovičová: „Loni jsme s Hodinovými vnuky seniorům zpívali pod vánočním stromečkem, letos to asi nevyjde. Tak jsem jim alespoň poslala pozdrav a zazpívala písničku, při které hraju na ukulele. Naučila jsem se to během karantény a nouzového stavu. Snad to babičkám a dědečkům udělá radost.“    

Mezičasy začaly minulý týden v Domově seniorů Slunečnice v Ostravě, v Domově seniorů Příbor a v Domově Jistoty v Bohumíně, pak se přidaly Domov Vítkov, a Centrum sociálních služeb Jih-Ostrava. Postupně se rozšiřují do dalších zařízení na severní Moravě a ve Slezsku i v dalších krajích. Zájem o dopisy pro seniory o projevilo také několik domovů z Prahy, Brna a Olomouckého kraje.

Na přípravě se podílejí studenti z Ostravy a Bohumína, ale zapojit se do Mezičasů mohou i další zájemci. Dospělí mohou psát, děti kreslit obrázky a poslat je Spolku Počteníčko emailem. „Dopisy nemusí být složité ani dlouhé. Někdo napíše, že má doma pejska nebo kočku, jiný třeba o tom, že rád chodí na hory nebo jakého má koníčka. Píšeme na kancelářský papír, formát A4, nejlépe tiskacími písmeny a fixem nebo zvýrazňovačem. Ke každému psaní pak přikládáme obrázek nebo omalovánku nebo třeba zábavný kvíz, který tvoříme. Chceme seniory rozptýlit a povzbudit, aby věděli, že nejsou sami,“ upřesnil Ivan Sekanina.

Děti i dospělí mohou dopisy nebo naskenované obrázky posílat na: SekaninaIvan@seznam.cz nebo Sekaninova.Irena@seznam.cz   


11. listopadu 2020
frame-scrollup