Zpráva

Lékařskou pohotovost pro děti i dospělé v Ostravě bude i nadále zajišťovat městská nemocnice. O zubařích se jedná

Lékařskou pohotovostní službu (LPS) pro děti a dospělé v Ostravě bude až do konce roku 2022 zajišťovat Městská nemocnice Ostrava. Rozhodli o tom krajští radní ve výběrovém řízení. O novém provozovateli zubní pohotovosti se jedná. Než vzejde z výběrového řízení, pro pacienty s bolavými zuby se nic nezmění. Pomoc najdou jako doposud v ostravské městské nemocnici na Fifejdách.

Krajští radní na jednání v pondělí 17. února 2020 schválili i financování této zdravotní služby. Na zajištění lékařské pohotovostní služby pro dospělé v Ostravě Moravskoslezský kraj vyčlení ze svého rozpočtu 8,7 milionu korun, na dětskou pohotovost 10,2 milionu korun.

„Lékařská pohotovostní služba poskytuje pacientům lékařskou péči v době, kdy praktičtí lékaři už neordinují a jim se náhle zhorší zdravotní stav. Neohrožuje je ale na životě a nevyžaduje zásah zdravotnické záchranné služby. Jednotlivé zdravotní výkony pohotovosti jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Ty však nekryjí celkové náklady provozu LPS, proto kraj hradí tuto ztrátu,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj je ze zákona o zdravotních službách povinen LPS na svém území zajistit.

Krajští radní vybrali Městskou nemocnici Ostrava v jednacím řízení bez uveřejnění, které bylo zahájeno 13. ledna 2020. V předchozím otevřeném řízení totiž nebyly podány žádné nabídky, do veřejné soutěže se nepřihlásil žádný uchazeč.

„O tom, jaké budou na pohotovosti v Ostravě od 1. března ordinační hodiny, rozhodne Městská nemocnice. Kraj ale stanovil minimum, které provozovatel musí zajistit,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že v rámci Moravskoslezského kraje je pohotovostní služba poskytována většinou v krajských nemocnicích, a to v pracovních dnech po ukončení ordinačních hodin praktických lékařů, o víkendech a o svátcích. „V žádném okrese kromě Ostravy ale nefungují pohotovosti v noci. Návštěvnost je v té době minimální, stejně jako v krajském městě,“ upozornil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Dodal, že krajští radní v pondělí 17. února 2020 také zrušili výběrové řízení na zajištění zubní lékařské pohotovosti v Ostravě do konce roku 2022, které vyhlásili loni v listopadu. „Do veřejné soutěže se přihlásil jediný uchazeč. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli zakázku zrušit, umožňuje nám to zákon. V následujících dnech vypíšeme nové výběrové řízení,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Gebauer. Zdůraznil, že pacienti o zubní pohotovost nepřijdou. Krajští radní dnes zároveň schválili dodatek ke smlouvě s Městskou nemocnicí Ostrava, která tyto služby doposud zajišťuje.

„Než vzejde z výběrového řízení nový provozovatel zubní lékařské pohotovosti v Ostravě, pro pacienty s bolavými zuby se nic nezmění. Pomoc najdou jako doposud v ostravské městské nemocnici na Fifejdách. Minimálně do konce května,“ ubezpečil náměstek hejtmana Martin Gebauer.


17. února 2020
frame-scrollup