Zpráva

Arnika rozdala Odpadové oskary v Moravskoslezském kraji. Nejnižší produkce dosáhla Lhotka u Litultovic

Známe obce a města, která v Moravskoslezském kraji vyprodukují nejméně odpadu na obyvatele a rok. Z prvenství se mohou radovat obyvatelé Lhotky u Litultovic se 72 kg odpadu na osobu a rok, v Rybí s 85 kg a ve Fulneku, kde obyvatelé průměrně vyhodí zhruba 100 kilogramů směsného odpadu za rok. Odpadového oskara dnes převzali starostové oceněných obcí z rukou organizátora soutěže Milana Havla z Arniky.

Skvělých výsledků obce dosahují díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel. Velkou zásluhu na tom má také přístup Moravskoslezského kraje, který obce v této oblasti systematicky podporuje.

„Ochrana životního prostředí musí být prioritou vedení Moravskoslezského kraje. Je to běh na dlouhou trať, to je logické. Ale nevzdáváme se a krok po kroku hledáme řešení v jednotlivých oblastech. Čistotu ovzduší zlepšují výměny kotlů, dobrovolné dohody s velkými podniky nebo jednání s našimi polskými sousedy. Podporujeme výstavbu vodohospodářské infrastruktury a řešíme i odpadové hospodářství. Jednou z cest je snižování produkce odpadů a následně co nejšetrnější způsob, jak s odpady nakládat. Každý člověk, který má všech pět pohromadě, přece ví, že musíme naši planetu chránit. Je ale také potřeba zvažovat spoustu ohledů, stát nohama na zemi a hledat řešení, která budou nejen ekologická, ale také reálná a rozumná,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Umístění obcí v Moravskoslezském kraji

obce do 1000 obyvatel
1. Lhotka u Litultovic  – 189 obyvatel – 72,3 kg/ob/rok
2. Bravantice – 911 obyvatel – 74,7 kg/ob/rok
3. Bocanovice – 425 obyvatel – 74,8 kg/ob/rok

obce od 1001 do 5000 obyvatel
1. Rybí – 1234 obyvatel – 85,7 kg/ob/rok
2. Chotěbuz – 1302 obyvatel – 89,2 kg/ob/rok
3. Stěbořice – 1450 obyvatel – 95,7 kg/ob/rok

obce nad 5000 obyvatel
1. Fulnek – 5757 obyvatel – 100 kg/ob/rok
2. Bystřice – 5266 obyvatel – 131,6 kg/ob/rok
3. Studénka – 9720 obyvatel – 146,2 kg/ob/rok

 „Česká republika má ve snižování produkce odpadu stále rezervy. Úspěch v Moravskoslezském kraji dokládá, že to možné je. Velmi záleží, jak jednotlivé radnice obyvatele motivují, aby co nejlépe třídili a směsného odpadu vyhazovali co nejméně,” říká Milan Havel, odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství.

Největším problémem v oblasti nakládání s odpady v České republice je vysoká produkce směsného odpadu. Protože velké množství směsného odpadu končí v popelnicích, neplníme požadavky evropské legislativy. Odpadový oskar ukazuje starostům a veřejnosti, že dosáhnout cílů oběhového hospodářství je možné a co všechno je možné proto udělat.

Organizátoři pro kvalifikaci do soutěže zvolili limit ve výši 150 kg vyhozeného směsného odpadu na osobu a rok. Jedná se o hodnotu, které se daří dosahovat ve vedlejších státech, jako je Německo nebo Rakousko.


13. června 2018
frame-scrollup