Zpráva

Filmový svátek na Albrechtovce

Říjen je na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně již tradičně zasvěcen ekologickým filmům. Letos proběhl již 4. ročník festivalu ekologických filmů žáků a studentů Moravy a Slezska s mezinárodní účastí ENVOFILM 2019 s podporou zřizovatele Moravskoslezského kraje a pod záštitou hned dvou ministerstev – MŠMT, MŽP. Navazujeme tímto na ostravský Ekofilm, který se zrodil už v roce 1974. Autory našich filmů nejsou profesionálové, ale žáci a studenti základních a středních škol. Diváky jsou také žáci a studenti, kteří filmy zhlédli ve dnech 17. a 18. 10. 2019 v naší škole a v Ostravském muzeu.

Slavnostní vyhlašování vítězných filmů a rozdávání „Oskarů“ se uskutečnilo ve čtvrtek 17. 10. 2019 s účastí vzácných hostů a odborné poroty v Kulturním a společenském středisku Střelnice v Českém Těšíně.
Do letošního ročníku obdrželi celkem 29 filmů, z toho 14 filmů od žáků základních škol a 15 filmů ze středních škol, z nichž byly tři snímky zahraniční.
Tváří Envofilmu a současně předsedou odborné poroty byl již počtvrté portugalský scénárista a režisér Antonio Pedro Nobre, který ocenil vysokou kvalitu natočených filmů i přínos celé akce k rozvoji environmentálního myšlení. Mezi hosty se kromě ředitelů školských zařízení, pedagogů a natáčejících žáků objevili i významní hosté – Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MSK pro oblast životního prostředí a zemědělství, Ing. Vít Slováček, místostarosta města Český Těšín, RNDr. Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea a další.

V „oskarových“ kategoriích obdrželi vítězové věcné ceny – fotoaparáty:

V kategorii Nejlepší žákovský film – žáci ZŠ – zvítězil snímek nazvaný Příběh atmosféry Země. Jeho autorkami jsou Veronika Laníková, Veronika Piskořová a Natálie Ivánková ze ZŠ a MŠ Fryčovice.

V kategorii Nejlepší žákovský film – žáci SŠ ocenila porota jako nejlepší snímek Jakuba Vlčka z Masarykovy střední školy zemědělské a VOŠ v Opavě nazvaný Život chlapíka Hliníka.

Cenu laické poroty získal film Za pět minut dvanáct od Jakuba Tramplera z Polského gymnázia v Českém Těšíně (Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego).

Zvláštní ocenění poroty získal film Siréna, jehož autorem je Martin Pavelko ze Střední umělecké školy v Ostravě.

Cenu za nejlepší českotěšínský film udělil místostarosta Českého Těšína, Ing. Vít Slováček, snímku Save the Planet, který natočila Sára Římanová z Gymnázia J. Božka v Českém Těšíně.

Cenu za nejlepší zahraniční film si odvezly Diana Křenková, Barbora Valášková a Eva Maňová ze SOŠ poĺnohospodárstva a služieb na vidieku v Žilině.

Hlavní cenu (dron) získala a absolutním vítězem soutěže se stala Simona Walowiczová ze Všeobecného a sportovního gymnázia v Bruntále. Nejúspěšnějším filmem 4. ročníku soutěže se stal její snímek nazvaný Tajemství.

Dvoudenního Filmového festivalu se přímo ve škole zúčastnili žáci z 22 škol a školských zařízení z našeho regionu a také mnoho hostů z řad veřejnosti. Počet návštěvníků letošního festivalu atakoval opět hranici 1000! Účastníci mohli kromě projekce žákovských a studentských filmů navštívit také fytoworkshop, MESA salon (prezentace jednotlivých oborů naší školy zaměřená na environmentální provoz), zasoutěžit si v sekci Ekohrátky, prohlédnout si výstavu ke Dni stromů, či se projít s průvodci v rámci Ekotoulek Těšínem.

Ohlasy účastníků, kteří „zaplavili“ v těchto říjnových dnech Český Těšín, svědčí o tom, že festival zaujal a byl dobře připraven.

Na všechny účastníky se těšíme zase za rok – na 5. ročníku Envofilmu v říjnu 2020.

Pokud i vy jste žáky základních nebo středních škol a chcete se zapojit do soutěže, kontaktujte hlavní organizátorku soutěže – Mgr. Pavlu Tomisovou, která všem ráda sdělí podrobnosti k účasti na 5. ročníku soutěže (pavla.tomisova@albrechtovastredni.cz).

frame-scrollup