Zpráva

Na dni čisté mobility lidé závodili v elektromobilech

Představit alternativní druhy dopravy, která je šetrnější k životnímu prostředí, zábavnou formou. To byl cíl Dne čisté mobility, který na Opavsku v sobotu 22. září uspořádal Moravskoslezský kraj spolu s Místní akční skupinou Opavsko.

Na start Ekorallye se na opavském Horním náměstí postavila elektrokola, elektromobily a hybridní vozy. Cílem závodu bylo objet co nejvíce památek na Opavsku a před každou si udělat s celou posádkou selfie. V hlavní části programu před hotelem Belaria v Hradci nad Moravicí, se představily firmy a další subjekty působící v oblasti čisté dopravy. Návštěvníci si mohli prohlédnout elektrické motocykly, elektromobily, elektromobilní pomocníky na údržbu a úklid města a seznámit se s jejich technickými parametry. Městský dopravní podnik Opava představil svůj autobus na CNG. Využít mohli také půjčovnu sportovních kol a elektrokol, vyzkoušet, brusle, skateboardy, kolečkové lyže, longboardy a waveboardy.

„Je nutné podporovat a propagovat alternativní způsoby dopravy. Je to pro náš kraj klíčové, protože elektromobily, vozidla na zemní plyn a v budoucnu i na vodík produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem, jsou také méně hlučná. Důležité je tento segment dopravy představit veřejnosti zábavnou formou. Jsem rád, že Moravskoslezský kraj je průkopníkem těchto nových technologií. K ekologizaci dopravy v regionu přispíváme například i tím, že soutěžíme nové veřejné dopravce na základě kritérií, zahrnující požadavek ekologického provozu a využití nejrůznějších ‚smart vychytávek‘,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.


24. září 2018
frame-scrollup