Zpráva

Nová naučná stezka v Doubravě

Obec Doubrava zpřístupnila novou naučnou stezku, která je složená ze dvou okruhů: první – červená trasa prochází středem obce a vede po stopách památek, historie a významných událostí. Druhá – modrá trasa je delší a z části vede po cyklotrase.

Pokud se rozhodnete vydat z náměstí po modré trase, zavede vás na Doubravský kopec, odkud se vám otevře nevídaný pohled do okolní krajiny. Při dobré viditelnosti jsou vidět téměř celé Beskydy. Trasa končí v části obce nazývané Na Hranicích, kde kromě krytého posezení je také hřiště pro děti. Na všech zastaveních jsou umístěny informační tabule s mapou, popisy, zobrazením zajímavostí, a na některých také krátké pověsti, které se vážou k obci Doubrava. Ty najdete na tabuli spolu s logem barevné sovičky.

Celý projekt byl podpořen Nadací OKD. Na vytvoření stezky se podílelo vedení i zaměstnanci úřadu, ale také představitelé církví a některých spolků, které působí na území obce Doubrava. Celkové náklady na vybudování stezky se vyšplhaly na 410 tisíc korun, 160 tisíci přispěla nadace OKD.

Červená trasa:

Zastavení první – náměstí, nachází se na náměstí a je zaměřeno na historii obce a vše, co se v okolí náměstí nachází. Pozornost je věnována historii zámku a dalším zajímavostem v jeho okolí.

Zastavení druhé – Římskokatolický kostel sv. Hedviky, můžete zde načerpat řadu zajímavých informací o zdejší architektonické památce.

Zastavení třetí – památník důlních neštěstí, vzpomínka na události, jež se zapsaly do smutné historie hornictví na Dole Doubrava.

Zastavení čtvrté - před kostelem Československé církve husitské, jenž patří mezi památkově chráněné kostely a náleží mu patřičná pozornost

Zastavení páté - před roubeným domem tzv. „Dřevěnkou“, jenž je ojedinělou zachovalou stavbou lidové architektury. V ní sídlila škola a vývoji školství v naší obci je také věnována informační tabule.

Zastavení šesté - patří architektonickému skvostu Doubravy, kterým je Národní dům, spjatý s bohatou historií spolkové činnosti v obci.

Modrá trasa:

Zastavení první – začíná na náměstí stejně jako červená trasa

Zastavení druhé – cestou z náměstí se dostanete na doubravský kopec, kde se nachází krytá odpočívka, panoramatická mapa a nádherný výhled do široké okolní krajiny. Z vyhlídky se můžeme vrátit stejnou cestou zpět do středu obce nebo dále pokračovat po modré trase. Vyhlídka je v současné době stále ve výstavbě. Do konce října letošního roku se dočká zastřešeného posezení a panelu s vyobrazeným panorama.

Zastavení třetí – nachází se u dolu Doubrava Sever. Toto místo se zapsalo do naší historie propadnutím těžní věže do nitra země.

Zastavení čtvrté - je na křižovatce v blízkosti úpatí haldy, která je součástí DinoParku. Zde se dozvíte zajímavé informace o místní fauně a také o cihelně, která se nacházela v blízkosti tohoto místa.

Zastavení páté - nachází se na Hranicích (jedná se o hraniční území mezi obcemi Doubrava, Dětmarovice a městem Orlová) a je tedy určeno zejména pro výletníky na kole, ale také pro pěší turisty, zejména pro rodiny s dětmi, neboť na tomto místě se kromě krytého posezení nachází také hrací zóna s multifunkčním vybavením.

Více informací naleznete zde: http://www.doubrava.cz/clanek/slavnostni-otevreni-doubravske-naucne-stezky/715

frame-scrollup