Zpráva

Vyhlášení výsledků soutěže „Ekologická škola v Moravskoslezském kraji ve školním roce 2016/2017“

Předání ocenění proběhlo za účasti zástupců odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu a členů poroty. Slavnostní akt navázal na „Ocenění nejúspěšnějších žáků a školních týmů středních škol v Moravskoslezském kraji ve školním roce 2016/2017“.

Moravskoslezský kraj oceňuje školy bez rozdílu zřizovatele za jejich mimořádné aktivity v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) a vzdělávání k udržitelnému rozvoji již 11 let. V letošním ročníku se do soutěže přihlásilo 50 škol. V soutěži se hodnotí jedna top aktivita školy uskutečněná v uplynulém školním roce na poli EVVO a dále ještě směřování k ekologizaci provozu školy.

Certifikátem „Ekologická škola v Moravskoslezském kraji ve školním roce 2016/2017“ a šekem v celkové hodnotě 35.000 Kč na pracovní pomůcky, experimentální vybavení pro přírodovědné obory či ekologické pomůcky a hračky byly odměněny tyto školy:

  • Mateřská škola Vratimov, Na Vyhlídce 25 za příkladné vedení dětí ke vztahu dětí k živé přírodě a péči o ni. Ve škole totiž realizovali aktivity směřované k rozšiřování vhodných podmínek pro zpěvné ptáky v prostředí města. Nejen, že děti spolu s rodiči stloukli a vyvěsili v zahradě školy ptačí budky a dále se starali o blaho ptáčků osídlujících zahradu, ale také nainstalovali do ptačí budky chytrou kameru! Mohli tak společně pozorovat život sýkorky a toto pozorování zprostředkovat také veřejnosti. Mateřská škola se dále příkladně věnovala ekologizaci provozu školy.
  • Masarykova základní a mateřská škola Melč, okres Opava, příspěvková organizace za péči o živou přírodu a směřování k ekologickému provozu školy. V této škole jsou totiž také nakloněni chytrým technologiím a instalovali webkameru přímo u čapího hnízda! Přenos z webkamery byl zpřístupněn na webových stránkách školy i obce. Děti čápy bílé a jejich hnízdění bedlivě sledovaly a vytvořily čapí portfolio, do kterého zapisovaly a zakreslovaly dění v hnízdě. Veškeré sesbírané informace byly poté předány ornitologům, kteří přijeli okroužkovat čapí mláďata.
  • Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace za dlouhodobý kladný přístup k ochraně životního prostředí v souladu s principy udržitelného rozvoje. Na školním pozemku vybudovali přírodní zahradu, do níž vysadili původní dřeviny a rostliny pro motýly, založili tam bylinkovou zahrádku, zhotovili hmyzí hotel, pověsili ptačí budku, stloukli ptačí krmítko a vyrobili čmelákovník. Rozvíjejí tak kladný vztah žáků k přírodě a navíc pro ostatní školy z regionu pořádají každoročně Eko-konferenci. Také za směřování k ekologickému provozu školy si gymnázium vysloužilo ocenění.

Dalších 5 škol bylo oceněno referenčními listy za aktivity, které přispívají k environmetálnímu vzdělávání žáků a šeky na nákup experimentálního vybavení pro přírodovědné obory v hodnotě 11.000 Kč:

  • Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace
  • Masarykova Základní škola a mateřská škola Hnojník 120, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace
  • Základní škola Bruntál, Jesenická 10
  • Základní škola, Ostrava-Poruba, J. Valčíka 4411, příspěvková organizace
  • Základní škola Ostrava, Nádražní 117, příspěvková organizace
frame-scrollup