Menu

Moravskoslezský kraj a Polsko posilují partnerství. Ve hře je doprava, energetika i vzdělávání

Moravskoslezský kraj dál prohlubuje spolupráci s Polskem. Při návštěvě chargé d’affaires Polské republiky v České republice Barbory Tuge-Erecińské se s hejtmanem Josefem Bělicou otevřela konkrétní témata, která mohou významně ovlivnit budoucnost regionu. Řeč byla o dopravním propojení, energetické bezpečnosti, vysokém školství i dalších oblastech přeshraniční spolupráce.

V pátek 20. března 2026 navštívila Moravskoslezský kraj chargé d’affaires Polské republiky v České republice Barbora Tuge-Erecińska. Během pracovní cesty jednala s hejtmanem Josefem Bělicou o dalším rozvoji česko-polských vztahů a možnostech užší spolupráce v řadě klíčových oblastí.

Setkání potvrdilo, že vztahy mezi Moravskoslezským krajem a Polskem jsou velmi dobré a mají silný praktický rozměr. Mezi hlavní témata patřila dopravní infrastruktura, energetika, vzdělávání, bezpečnost i přeshraniční rozvoj. Diskuse se dotkla také budoucího propojení regionu, spolupráce vysokých škol nebo rozvoje moderních technologií.

Chargé d’affaires během návštěvy ocenila mimo jiné rostoucí zájem o polský jazyk na vysokých školách v regionu.    

Součástí její cesty byla také návštěva Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Chceme region, který bude otevřený a propojený. Spolupráce s Polskem je pro nás klíčová a přináší konkrétní výsledky,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Obě strany se shodly, že česko-polské partnerství má pro další rozvoj regionu zásadní význam a nabízí široký prostor pro nové společné projekty, sdílení zkušeností i posilování vazeb mezi institucemi na obou stranách hranice. Moravskoslezský kraj navíc dlouhodobě spolupracuje také se Slezským a Opolským vojvodstvím.

Moravskoslezský kraj a Polsko posilují partnerství. Ve hře je doprava, energetika i vzdělávání

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.