Menu

Tisková zpráva – Dílny pro frýdeckomístecké středoškoláky rostou před očima

Střední odborná škola ve Frýdku‑Místku bude mít pro praktickou výuku dvoje nové dílny. Teď se pracuje na střechách a fasádě, stavba by měla být hotová ještě v tomto roce, následovat budou práce na technologickém vybavení. V dílnách by se mělo začít učit na začátku školního roku 2022/2023. Finanční náklady se vyšplhají skoro ke 300 milionům korun.

Po dlouhých přípravách začala na začátku minulého roku výstavba nových dílen pro praktickou výuku Střední odborné školy Frýdku‑Místku. „Kvalitní dílny potřebují frýdeckomístečtí středoškoláci už dlouho. Projekt na jejich výstavbu se začal připravovat v roce 2015, ale kvůli financím se realizace odložila. Jsem rád, že teď už můžeme sledovat, jak nové dílny rostou před očima,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a vysvětlil, že původně byla snaha získat peníze na dílny z evropských zdrojů. To nakonec nebylo možné, a tak Moravskoslezský kraj vyčlenil prostředky ve svém rozpočtu.

„Studenti frýdeckomístecké Střední odborné školy zatím docházejí na praktickou výuku do průmyslových závodů ve Frýdlantu nad Ostravicí a ve Frýdku‑Místku. Tyto prostory jsou zastaralé a pro výuku absolutně nevhodné. Přece jenom, dílny pro praktické vzdělávání by měly splňovat určité podmínky. Ať už se jedná o rozličné vybavení včetně nejmodernějších zařízení nebo prostor vhodný pro společnou práci žáků a komunikaci s vyučujícím. Nové moderní dílny budou všechny tyto požadavky splňovat,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a dodal, že dílny budou sloužit hlavně žákům strojírenských oborů.

Jedna ze dvou budov dílen vyrůstá přímo u školy v ulici Lískovecké, druhá bude v ulici Na Hrázi. „Technické obory a řemesla v Moravskoslezském kraji podporujeme dlouhodobě. Vytvořit supermoderní zázemí pro odbornou výuku je proto velmi důležité. Dílny Lískovecká budou mít například svařovnu, dílnu CNC pálení a soustružnické, zámečnické a frézařské dílny. V prostorách Na Hrázi budou elektrodílny, brousící box, ale taky podvozková, diagnostická a karosářská dílna,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že všechny dílny budou také vybaveny potřebnými technologiemi. Obě nové dílenské budovy nabídnou také učebny teorie, šatny žáků i učitelů, sociální zařízení a potřebné sklady.

Zhotovitel – Beskydská stavební, a.s. – provádí obě stavby souběžně. „Přes nouzový stav a četná omezení protipandemických opatření zakázku realizujeme podle platného harmonogramu a dílo dokončíme v termínu, tedy v říjnu letošního roku. Kromě nouzového stavu byl pro nás na obou stavbách omezující i nedostatek místa pro zařízení staveniště. V případě Lískovecké se jedná o prostor mezi obytným domem a sportovním stadionem. V ulici Na Hrázi je to místo mezi školou a dětským domovem. Bylo tedy obtížné koordinovat jednotlivé, po sobě jdoucí dodávky,“ uvedl stavbyvedoucí dílen v ulici Lískovecká Martin Pešat s tím, že Beskydská stavební, a.s. již realizovala řadu mnohem složitějších zakázek.

„Výstavba středoškolských dílen ve Frýdku‑Místku je naší největší investicí v oblasti školství od vzniku Moravskoslezského kraje, tedy od roku 2001. Nové budovy už mají usazena okna i dveře, aktuálně se dokončuje zateplení fasády a střechy, pracuje se na všech rozvodech i na vnitřních omítkách nebo podlahách. Stavba by měla být hotová v prosinci tohoto roku, následovat bude vybavení potřebnými technologiemi,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania a doplnil, že krajskou kasu přijdou nové dílny včetně veškerého vybavení na více než 293 milionů korun. Projektová dokumentace pro technologii dílen už je hotová, připravuje se výběrové řízení na dodavatele technologického vybavení. Vše by mělo být podle odhadů hotovo tak, aby zde mohla plnohodnotná výuka už od začátku školního roku 2022/2023.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.