Menu

Tisková zpráva – Studenti a senioři společně sázeli stromky, přidala se k nim i královna

Letos už třináctkrát vyrazili studenti společně se seniory do lesa, aby tam přidali ruku k dílu, ale hlavně strávili společně čas. Mezigenerační projekt Student v lese pomáhá zlepšovat životní prostředí a propojuje generace. Letos se od dubna do začátku prázdnin zapojilo zhruba 200 dobrovolníků.

„Jsem nadšený z ochoty mladých lidí věnovat svůj volný čas dobrovolnickým aktivitám. Je to vlastně pomoc na druhou: studenti pomáhají zlepšovat životní prostředí a zároveň se při tom věnují starším lidem, kteří mohou vedle nich pookřát a třeba si užít i nějakou tu legraci. Kromě sázení stromků je součástí projektu Student v lese i úklid klestí, zakládání motýlích luk, v plánu je i sbírání bukvic a žaludů. Jsou to všechno skvělé nápady, za které všem zúčastněným děkuji,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Letos se do projektu od dubna do začátku prázdnin zapojilo zhruba 200 dobrovolníků, jedním z nich byla i herečka Kamila Janovičová, královna z pohádky Tajemství staré bambitky 2, která se stala patronkou tohoto projektu. Stromky se studenty a seniory sázela v Kateřinicích na Novojičínsku po ukončení natáčení pohádky. Hodí se taková práce pro královnu? "To víte, že se hodí, a navíc takovou práci i umí! Nezapomeňte, že královna jsem až v druhém díle Bambitky. V prvním dílu jsem byla hrnčířova dcera a ta samozřejmě sázet stromečky zvládne. Sázeli jsme mladé buky se středoškoláky a seniory. A fungovalo to báječně. Potěšilo mě, jak se tyto generace doplňovaly, jak se zajímaly jedna o druhou. Studenti chtěli vědět, čím senioři byli v produktivním věku, starší generaci zase zajímalo aktuální studium těch mladších. Společně jsme zasadili na 300 stromečků, osázeli jsme celou připravenou paseku," řekla patronka projektu herečka Kamila Janovičová s tím, že se těší na další sázení. Přijede na jednu z plánovaných podzimních beskydských akcí.

Kromě sázení stromečků uklízela další skupina dobrovolníků v Kateřinicích klestí, stejně tak v Kunčicích pod Ondřejníkem. Novinkou letošních aktivit Studenta v lese je zakládání motýlích luk. Jde o oddrnění a úpravu vhodných lokalit a jejich osetí speciální směsí s patnácti druhy lučních květin. Motýlí louky jsou tak nově v Paskově, Bohumíně a v Domově seniorů Sluníčko v Ostravě. „Celkově se už letos zapojilo na 200 dobrovolníků. Velký kus práce odvedli studenti z Bezpečnostně právní akademie v Michálkovicích, z Biskupského gymnázia v Ostravě nebo z Gymnázia Františka Živného v Bohumíně. Velkou černou skládku zlikvidovali studenti z Waldorfské střední školy. Už tradičně patří mezi dobrovolníky studenti z gymnázia Prigo a také z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida. Letos se báječně zapojují členové Seniorklubu Bohumín a také senioři z Ostravy-Poruby," vyjmenoval autor projektu Ivan Sekanina a vysvětlil, že Student v lese je jednou z aktivit Spolku Počteníčko, jehož je zakladatelem a předsedou.

Projekt Student v lese bude pokračovat také přes prázdniny. Největší část prací, hlavně sázení stromků a sběr bukvic i žaludů čeká dobrovolníky na podzim. Během září a října by mělo jít nejméně o deset akcí v Beskydech. Spolek Počteníčko přitom počítá kromě studentů a seniorů také se zapojením firemních dobrovolníků. Podobně jako loni, kdy stromky v Beskydech sázeli dobrovolníci z Krajského úřadu v Ostravě. Projekt se neobejde bez podpory partnerů, tím největším je Moravskoslezský kraj. Podrobnosti a kontakty najdou zájemci na webových stránkách projektu Student v lese.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.