Menu

1. Setkání Focus Group – Inspirace z partnerského regionu Extremadura

logo UNIFHY

V únoru 2025 proběhlo v Ostravě setkání místní zájmové skupiny (LSG) v rámci projektu UNIFHY – Sjednocení politik na podporu zavádění zeleného vodíku za účelem dekarbonizace Evropy spolufinancovaného z programu Interreg Europe. Během jednání jsme společně analyzovali klíčové trendy, příležitosti i výzvy spojené se zaváděním vodíkových technologií, a to nejen „zeleného“ vodíku, v kontextu specifických podmínek Moravskoslezského kraje.

Diskuse byla obohacena o inspirativní poznatky z přístupů partnerského města Aalborg (Dánsko), stejně jako o zkušenosti z první vzdělávací aktivity projektu – Interregional Event #1 (IE#1), která se uskutečnila ve španělském městě Badajoz. Zde jsme se podrobně věnovali prověřeným postupům a překážkám zavádění vodíku, jak je vnímá tento region.

Na základě těchto poznatků jsme v rámci LSG iniciovali nový formát odborné a veřejně přístupné diskuse – tzv. Focus Group. Cílem bylo soustředit se na konkrétní technické aspekty implementace osvědčených postupů v našem regionu.

Dne 19. dubna 2025 proběhlo první online setkání této tematicky zaměřené skupiny Focus Group (FG#1), během kterého byly představeny tři příklady dobré praxe s vysokým aplikačním potenciálem:

Metanogenia – Inovativní technologie pro specificky optimalizovanou produkci obnovitelného vodíku z odpadní biomasy, využívající přesně namíchané bakteriální kultury. V Moravskoslezském kraji se tímto přístupem aktivně zabýváme, a to jak v rámci běžících projektů, tak při plánování dostupnosti využitelné biomasy pro vodíkovou výrobu.

Golendus Technology – Aplikace vodíkových technologií pro konverzi konvenčních spalovacích motorů osobních vozidel prostřednictvím sítě standardních autoservisů. Tato metoda nabízí zajímavou alternativu k rozšíření bezemisní mobility i u staršího vozového parku.

Extremadura Public Land Rural Bank – Pokročilý nástroj pro správu územních dat, který umožňuje efektivnější plánování rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vodíkových technologií. Jedná se o detailní „mapovací“ přístup, který pomáhá identifikovat nejvhodnější lokality pro investice do OZE a vodíkové infrastruktury.

Diskuse v rámci FG#1 byla velmi podnětná. Účastníci se shodli, že právě příklad z regionu Extremadura – Public Land Rural Bank – má značný potenciál pro adaptaci v Moravskoslezském kraji. V kontextu krajského územního plánování by tento přístup mohl zásadně přispět k efektivnímu využití územních dat a identifikaci tzv. Vodíkových akceleračních zón – klíčových oblastí pro rozvoj vodíkové ekonomiky.

V současnosti již intenzivně pracujeme s nositeli dalších lokálních dobrých praktik jako například tato GP#1, kterou jsme doporučili v Registru Interreg Europe. Podrobnosti o inspiraci z Extremadury a dalších osvědčených postupech najdete v naší prezentaci, ve které detailně rozebíráme osvědčené postupy a možné plány pro Moravskoslezský kraj.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.