Menu

Odborná komise letos vybrala z 90 nominovaných pedagogů 25 osobností, které získaly ocenění za práci s dětmi, žáky či studenty nad rámec svých pracovních povinností. Pedagogové převzali ceny v kategoriích Ocenění za dlouholetou tvůrčí pedagogickou činnost a Výrazná pedagogická osobnost roku. Slavnostního aktu v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě se zúčastnil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, náměstek hejtmana pro oblast školství Stanislav Folwarczny i představitelé měst a obcí, ze kterých ocenění pedagogové pocházejí.

„Povolání pedagoga je beze sporu velmi náročné a jeho osobnost je ve vzdělávacím procesu klíčová: dobrý pedagog může mladé lidi navést správným směrem a rozvinout jejich talent, zatímco špatný může u některých žáků a studentů probudit doživotní averzi k některým předmětům,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Jsem ale přesvědčen, že většina pedagogů v našem kraji spadá do první kategorie, o čemž ostatně svědčí i velký počet nominací na dnešní ocenění,“ dodává hejtman.

Pedagogické osobnosti nominovali na ocenění ředitelé a pedagogické kolektivy škol a školských zařízení v Moravskoslezském kraji, členové školské rady, členové zastupitelstva a rady kraje, zástupci jiných zřizovatelů škol a školských zařízení, členové výboru zastupitelstva kraje pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, ředitel krajského úřadu, vedoucí odborů krajského úřadu a vedení Moravskoslezského inspektorátu České školní inspekce.

„Vzhledem k tomu, že mám dlouholetou praxi ve školství, vím, s jakými problémy se musí pedagogové v práci vyrovnávat. Kdysi byl pedagog váženou osobností s velkou autoritou, v současné době je však toto povolání společensky nedoceněné a je třeba vrátit mu jeho prestiž,“ sdělil Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro oblast školství, který předal oceněným pamětní listy a finanční odměnu ve výši deseti tisíc korun.

Rozhodující kritéria

Ocenění pedagogové

I. kategorie: Výrazná pedagogická osobnost roku

II. kategorie: Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.