Listárna

Listárna

Vážení občané, uživatelé webových stránek,

odbor vnitra a krajský živnostenský úřad ve snaze pomoci Vám orientovat se ve složité problematice živnostenského zákona, na tomto místě zřídil rubriku "listárna", ve které se budou zaměstnanci Moravskoslezského kraje, krajského úřadu snažit bezodkladně a kvalifikovaně zodpovědět veškeré Vaše dotazy, připomínky, návrhy a náměty týkající se zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Doufáme, že tento krok nám společně napomůže nazírat na veřejnou správu jako na službu veřejnosti, a že povede k naplnění požadavku otevřenosti a průhlednosti veřejné správy. Protože komunikaci s Vámi považujeme za anonymní (neznáme Vaši skutečnou identifikaci), nemůže se obsah Vašeho sdělení považovat za podání stížnosti ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, ve znění pozdějších předpisů. K takovému podání slouží adresa elektronické podatelny, která je určena pro příjem veškerých datových zpráv doručovaných Moravskoslezskému kraji a Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. Zároveň si vyhrazujeme právo vyřadit hrubě urážlivý text. Na Vaše dotazy, připomínky, návrhy a náměty se těší kolektiv oddělení správních činností a krajský živnostenský úřad.


Hodláte zadat své osobní údaje do formuláře na webu, který provozuje Moravskoslezský kraj. Moravskoslezský kraj nakládá s vašimi osobními údaji v souladu s platnými právními předpisy.
podrobné informace o nakládání s osobními údaji

Nový příspěvek

K rychlému vyhledání již existujících odpovědí na určité téma slouží položka "hledat", kde po zadání klíčového slova se zobrazí dříve zodpovězené otázky k hledané problematice.

Montaz technologickeho zarizeni COV - dotaz č. 3814
Dotaz: (vložen dne: 15.03.2020)
Dobry den,mohu se zeptat,zda patri do remeslne zivnosti VODOINSTALATERSTVI i montaz technologickeho zarizeni prumyslove cistirny odpadnich vod (jedna se o propojeni jednotlivych casti zarizeni plastovymi trubkami - TECHNOLOGII LEPENIM)?Nebo je nutne si vyridit volnou zivnost Vyroba stroju a zarizeni pro vseobecne ucely?Mockrat dekuji za odpoved
Odpověď:


Dotaz - dotaz č. 3813
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Dobrý deň, som občan Slovenskej republiky a chcel by som podnikať v Českej republike v pohostinnosť. Mám praxi viac ako 15 rokov ako čašník na Slovensku. Je možné poskytnúť dôkaz o potvrdení praxe zo Slovenska? Ďakujem vám. Anton Minik.
Odpověď: (vložena dne: 06.01.2020)
Dobrý den,

odbornou způsobilost pro ohlášení živnosti řemeslné "Hostinská činnost" můžete doložit potvrzením o praxi, kterou jste vykonával na pozici číšníka v Slovenské republice.


Hana Juchová


- dotaz č. 3812
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Odpověď:


Dotaz - dotaz č. 3811
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Dobrý deň, som občan Slovenskej republiky a chcel by som podnikať v Českej republike v pohostinnosť. Mám praxi viac ako 15 rokov ako čašník na Slovensku. Je možné poskytnúť dôkaz o potvrdení praxe zo Slovenska? Ďakujem vám. Anton Minik.
Odpověď: (vložena dne: 06.01.2020)
Dobrý den,

odbornou způsobilost pro ohlášení živnosti řemeslné "Hostinská činnost" můžete doložit potvrzením o praxi, kterou jste vykonával na pozici číšníka v Slovenské republice.


Hana Juchová


Orientální tanec - dotaz č. 3809
Dotaz: (vložen dne: 22.10.2019)
Dobrý den,
hodlám vyučovat orientální tance, resp. břišní tance. Je nutné vlastnit živnost volnou nebo živnost vázanou s předmětem podnikání "Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti..." Domnívám se, že se nejedná o sportovní činnost a tudíž by mi měl stačit obor 72 kde je uvedeno, že mohu vykonávat balet, umělecký tanec a společenský tanec. Pěkný den. Děkuji za odpověď Olina Sámerová
Odpověď: (vložena dne: 29.10.2019)
Vážená paní Sámerová,

k výuce orientálního tance (břišní tanec) Vám v případě, že budete poskytovat pouze obyčejné výukové kurzy postačí pouze živnost volná (v oboru 72). V případě, že se bude jednat o trénink spojený s přípravou na různé soutěže je potřeba získat živnost vázanou "Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti..".


Ing. Ondřej Jajkowicz, Ph.D.


O jakou živnost se jedná? - dotaz č. 3613
Dotaz: (vložen dne: 15.09.2019)
O jakou živnost se jedná? OPRAVA SILNIČNÍCH VOZIDEL nebo spíše ÚDRŽBA MOTOROVÝCH VOZIDEL A JEJICH PŘÍSLUŠENSTVÍ ?Čištění DPF / FAP filtrů, katalyzátorů a chladičů Zajišťujeme profesionální čištění pro celou Českou republiku. Nechte si demontovat DPF filtr ve Vašem městě, ve vašem servise, pošlete nám e-mail nebo zavolejte a dopravu i vyčištění zařídíme.
Odpověď: (vložena dne: 13.02.2020)
Dobrý den,

vzhledem k tomu, že při čištění bude docházet k demontáži některých součástí vozidla (např. katalyzátor) je nutné získání živnosti řemeslné "Opravy silničních vozidel".

S pozdravem

Ing. Ondřej Jajkowicz, Ph.D.Svářecí průkaz - dotaz č. 3604
Dotaz: (vložen dne: 22.08.2019)
Dobrý den, je nutné při podnikání v oboru Zámečník, nástrojař vlastnit svářecí průkaz?děkuji
Odpověď: (vložena dne: 27.08.2019)
Dobrý den,
odborná způsobilost pro živnost řemeslnou "Zámečnictví, nástrojářství" je stanovena v paragrafech 21 a 22 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro bližší informace se můžete obrátit na Vám nejbližší obecní živnostenský úřad.

S pozdravem,
Ing. Lubomír Pavlica


Jednodenní zájezdy - dotaz č. 3421
Dotaz: (vložen dne: 13.07.2019)
Dobrý den, postačí na organizování a prodej jednodenních zájezdů v ČR volná živnost cestovní agentura?
Šlo by o kombinaci jednotlivých služeb jako je rezervace jízdenek dopravy (autobus) + prodej sportovních aktivit (cvičení) + rezervace lístků na společenské akce (návštěva sportovního utkání).
Nebo je nutné mít koncesi cestovní kancelář?
Děkuji.
Odpověď: (vložena dne: 18.07.2019)
Dobrý den,

v § 1 zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu (dále jen "zákon o cestovním ruchu") je uvedeno, že tento zákon se nevztahuje na zájezdy nebo spojené cestovní služby, jestliže nezahrnují nocleh a jsou kratší 24 hodin. Ve Vámi popsaném případě tedy postačí živnost volná s oborem činnosti "Provozování cestovní agentury". V případě delších výletů je potřeba zvážit, zda je nutno vlastnit koncesi na cestovní kancelář, nebo postačí živnost volná. Rozhodujícím činitelem je především definice pojmu "zájezd", která je uvedena v zákoně o cestovním ruchu. V případě Vámi popsaného výletu (v případě, že by trval déle, než jeden den) je třeba zohlednit především §§ 1a a 1b zmíněného zákona. Podle § 1a je službou cestovního ruchu doprava zákazníka, dále ubytování (které není součástí dopravy a není určeno k účelům bydlení), dále nájem automobilu, motocyklu nebo jiného motorového vozidla a nakonec jiná služba z oblasti cestovního ruchu (např. Vámi zmíněný prodej sportovních aktivit a rezervace lístků). Živnost volná postačí v případě, kdy poskytujete pouze jednu ze služeb cestovního ruchu, v případě jejich kombinace je již třeba vlastnit koncesi. Živnost volná dále postačí, jestliže provozujete jednu z prvních tří služeb cestovního ruchu (doprava, ubytování a nájem motorového vozidla) a k tomu jinou službu (služby) z oblasti cestovního ruchu (dle § 1a písm. d) zákona o cestovním ruchu), pokud tyto jiné služby nepředstavují významnou část zájezdu, přičemž se má za to, že významnou část zájezdu představují v případě, kdy tvoří alespoň 25% celkové ceny zájezdu a nejsou inzerovány jako podstatná část zájezdu, nebo jsou vybrány a zakoupeny až po zahájení poskytování některého z typů služeb cestovního ruchu. Dále bychom si dovolili upozornit, že podle § 1b odst. 1 písm. b) je zájezdem soubor alespoň dvou různých typů služeb cestovního ruchu, jestliže jsou inzerovány nebo prodávány s označením "zájezd" nebo s podobným označením.
S pozdravem,
Lubomír Pavlica
Hostinská činnost - dotaz č. 3416
Dotaz: (vložen dne: 18.04.2019)
Dobrý den, chtěl bych provozovat hostinskou činnost a nejsem vyučen v oboru, budu mít odpovědného zástupce. Mohu ustanovit rovnou dva nebo i více odpovědných zástupců. Každý by odpovídal za něco jiného. Nikde jsem se to nedočetl v živnostenském zákoně. Děkuji za odpověď. Milan
Odpověď: (vložena dne: 26.04.2019)
Dobrý den,
institut odpovědného zástupce je upraven v § 11 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "živnostenský zákon").
V prvním odstavci tohoto ustanovení je uvedeno, že podnikatel může provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, kterému odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. V odstavci druhém je pak uvedeno, že musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti podle § 6 a 7 živnostenského zákona.
Pokud tedy podnikatel sám nesplňuje zvláštní podmínky provozování živnosti (odborná nebo jiná způsobilost), je podle ustanovení § 11 odst. 4 písm. a) živnostenského zákona, povinen ustanovit odpovědného zástupce.
Z těchto ustanovení vyplývá, že pro jednu živnost je podnikatel povinen, nesplňuje-li zvláštní podmínky provozování živnosti, ustanovit jednoho odpovědného zástupce, který zcela splňuje podmínky, které mu ukládá živnostenský zákon.

S pozdravem
Renata Drozdková


nakládání s odpadními vodami - dotaz č. 3415
Dotaz: (vložen dne: 21.11.2018)
Jaké oprávnění musí mít podnikatel pro odvoz odpadních vod na čistírnu? Vztahuje se "nakládání s odpady (vyjma nebezpečných)" i na odpadní vody? Děkuji.
Odpověď: (vložena dne: 28.11.2018)
Dobrý den,

odpadní vody ze septiku a žumpy nejsou svým charakterem odpady, proto ve vašem případě, kdy budete pouze odvážet tyto znečištěné vody na čistírnu (tzn. odvážet je pro cizí potřebu), je potřeba živnost koncesovaná:
Silniční motorová doprava
- nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí,
- osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče,
- nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí,
- osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče.

Pro více informací navštivte nejbližší obecní živnostenský úřad.

S přáním hezkého dne,

Lubomír Pavlica


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78
frame-scrollup