Listárna

Listárna

Vážení občané, uživatelé webových stránek,

odbor vnitra a krajský živnostenský úřad ve snaze pomoci Vám orientovat se ve složité problematice živnostenského zákona, na tomto místě zřídil rubriku "listárna", ve které se budou zaměstnanci Moravskoslezského kraje, krajského úřadu snažit bezodkladně a kvalifikovaně zodpovědět veškeré Vaše dotazy, připomínky, návrhy a náměty týkající se zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Doufáme, že tento krok nám společně napomůže nazírat na veřejnou správu jako na službu veřejnosti, a že povede k naplnění požadavku otevřenosti a průhlednosti veřejné správy. Protože komunikaci s Vámi považujeme za anonymní (neznáme Vaši skutečnou identifikaci), nemůže se obsah Vašeho sdělení považovat za podání stížnosti ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, ve znění pozdějších předpisů. K takovému podání slouží adresa elektronické podatelny, která je určena pro příjem veškerých datových zpráv doručovaných Moravskoslezskému kraji a Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. Zároveň si vyhrazujeme právo vyřadit hrubě urážlivý text. Na Vaše dotazy, připomínky, návrhy a náměty se těší kolektiv oddělení správních činností a krajský živnostenský úřad.


Hodláte zadat své osobní údaje do formuláře na webu, který provozuje Moravskoslezský kraj. Moravskoslezský kraj nakládá s vašimi osobními údaji v souladu s platnými právními předpisy.
podrobné informace o nakládání s osobními údaji

Nový příspěvek

K rychlému vyhledání již existujících odpovědí na určité téma slouží položka "hledat", kde po zadání klíčového slova se zobrazí dříve zodpovězené otázky k hledané problematice.

ubytování - k dotazu č. 3816 - dotaz č. 3817
Dotaz: (vložen dne: 17.05.2020)
Děkuji za odpověď, ale nejsem z toho o moc chytřejší. Pokud budu byt nabízet např. přes booking, airbnb, budu mít ohlášenou živnost ubytovací služny, tak podle § 17 ŽZ nebudu mít způsobilou provozovnu, protože mi ji nikdo nezkolauduje. A když jsem volal na hygienu, tak byt není pro ně provozovna. To mám tedy ohlásit živnost bez provozovny?? Prosím konkrétní odpověď. Děkuji
Odpověď: (vložena dne: 19.05.2020)
Dobrý den,
ohlásíte živnost volnou ubytovací služby a byt bude provozovnou. Vzhledem k tomu, že se nemění účel užívání stavby (byt zůstane bytem), nežádáte Stavební úřad ani Krajskou hygienickou stanici.
Renata Drozdková


ubytování - dotaz č. 3816
Dotaz: (vložen dne: 27.04.2020)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak správně pronajímat byt, který teď nevyužívám. Hodně se teď využívá aplikace airbnb, booking atd. Kdybych tím způsobem byt nabízel, co musím proto udělat. Byt je v mém vlastnictví. Je to živnost - ubytovací služby??? Nebo se z pronájmu odvádí pouze daň?? Pokud by to byla živnost, tak je byt provozovna??? Děkuji za odpověď. Roman
Odpověď: (vložena dne: 04.05.2020)
Dobrý den,
pronájem nemovitostí, bytu a nebytových prostor je z režimu živnostenského podnikání vyloučen § 3 písm. ah) zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), dále jen "živnostenský zákon". Otázkou je, zda zamýšlíte byt pronajímat nebo chcete ubytovávat hosty.
V prvním případě se jedná většinou o vyřešení bytové situace nájemce na delší období, tedy spíše jednorázově na delší dobu a příjmem z této činnosti bude nájem, případně úplata za služby, jako je dodávka elektřiny, vody, plynu, odvoz odpadu apod. Pokud svou nemovitost pronajímáte tímto způsobem, podléhají příjmy 15% zdanění jednou ročně.
V případě, že budete nabízet ubytovací služby, pro něž je charakteristické, že se jedná o krátkodobé bydlení, které je poskytováno za účelem turismu, rekreace, ubytování studentů a je poskytováno opakovaně, k tomu jsou zde nabízeny služby jako je úklid, výměna lůžkovin, jedná se o živnostenské podnikání a v rámci nájemní smlouvy tyto služby nemohou být poskytovány. Živnostenské oprávnění k provozování volné živnosti "ubytovací služby" vyřídíte na kterémkoliv živnostenském úřadě. V tomto případě se příjmy daní a každý měsíc musíte odvádět odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Podrobné informace k "airbnb" naleznete na webových stránkách, kde je uvedeno, kdo může hostit a za jakých podmínek. Živnostenské oprávnění pak musíte mít v případě, že jsou naplněny znaky živnosti. Soustavná činnost, provozována samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku (§ 2 živnostenského zákona).
Provozovna je definována v živnostenském zákoně, jako prostor, v němž je živnost provozována, pokud tedy budete podnikat v režimu živnostenského zákona, bude byt provozovnou. Podrobné informace jsou uvedeny v ustanovení § 17 živnostenského zákona.
Renata Drozdková


Dotaz na koncesní listinu zda musím mít nebo ne? - dotaz č. 3815
Dotaz: (vložen dne: 05.04.2020)
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda když kupuji ojetá vozidla v Německu a mám dodávku která ma tažne tudíš jsem přes 3,5 tuny musím mít koncesní listinu nebo ne.Já mám vozidlo pouze na to abych si přivezl auta pro svoji firmu a nepoužívám ho na výdělek pro jiné zákazníky.Myslím tím že nejezdím odtahy ... mužete prosím poradit děkuji Holeček Jan
Odpověď: (vložena dne: 06.04.2020)
Dobrý den,
pro tuto činnost nepotřebujete koncesní listinu, neboť ve Vašem případě nejsou naplněny základní znaky živnosti, jak je definuje živnostenský zákon. Živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem (§ 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon).

Renata Drozdková


Montaz technologickeho zarizeni COV - dotaz č. 3814
Dotaz: (vložen dne: 15.03.2020)
Dobry den,mohu se zeptat,zda patri do remeslne zivnosti VODOINSTALATERSTVI i montaz technologickeho zarizeni prumyslove cistirny odpadnich vod (jedna se o propojeni jednotlivych casti zarizeni plastovymi trubkami - TECHNOLOGII LEPENIM)?Nebo je nutne si vyridit volnou zivnost Vyroba stroju a zarizeni pro vseobecne ucely?Mockrat dekuji za odpoved
Odpověď: (vložena dne: 20.04.2020)
Dobrý den,
obsahem řemeslné živnosti "Vodoinstalatérství, topenářství" je "Montáž, opravy a údržba vnitřních rozvodů (včetně přípojky) studené a teplé vody, kanalizace, plynu, včetně montáže armatur, lakových zkoušek (včetně uvádění do provozu) v objektech bytové, občanské a průmyslové výstavby za použití mechanického spojování, lepení, svařování, pájení nebo jiných technologií. Montáž, rekonstrukce, opravy a údržba vnitřních rozvodů topení, výměníkových a domovních stanic bez rozdílu použitého media, včetně montáže armatur a spotřebičů (včetně uvádění do provozu), provádění zkoušek a regulace systémů ústředního topení v objektech bytové, občanské a průmyslové výstavby za použití všech montážních technologií. V rámci živnosti lze dále provádět základní a dokončovací práce související s prováděním instalatérských prací, včetně zapojení vzduchotechniky, práce související s usazováním kotlů, otopných těles a rozvodného potrubí, včetně doplňkových konstrukcí." Z uvedeného je zřejmé, že pro popisované práce je dostačující Vámi již vlastněná řemeslná živnost Vodoinstalatérství, topenářství.

ing. Lubomír PavlicaDotaz - dotaz č. 3813
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Dobrý deň, som občan Slovenskej republiky a chcel by som podnikať v Českej republike v pohostinnosť. Mám praxi viac ako 15 rokov ako čašník na Slovensku. Je možné poskytnúť dôkaz o potvrdení praxe zo Slovenska? Ďakujem vám. Anton Minik.
Odpověď: (vložena dne: 06.01.2020)
Dobrý den,

odbornou způsobilost pro ohlášení živnosti řemeslné "Hostinská činnost" můžete doložit potvrzením o praxi, kterou jste vykonával na pozici číšníka v Slovenské republice.


Hana Juchová


- dotaz č. 3812
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Odpověď:


Dotaz - dotaz č. 3811
Dotaz: (vložen dne: 17.12.2019)
Dobrý deň, som občan Slovenskej republiky a chcel by som podnikať v Českej republike v pohostinnosť. Mám praxi viac ako 15 rokov ako čašník na Slovensku. Je možné poskytnúť dôkaz o potvrdení praxe zo Slovenska? Ďakujem vám. Anton Minik.
Odpověď: (vložena dne: 06.01.2020)
Dobrý den,

odbornou způsobilost pro ohlášení živnosti řemeslné "Hostinská činnost" můžete doložit potvrzením o praxi, kterou jste vykonával na pozici číšníka v Slovenské republice.


Hana Juchová


Orientální tanec - dotaz č. 3809
Dotaz: (vložen dne: 22.10.2019)
Dobrý den,
hodlám vyučovat orientální tance, resp. břišní tance. Je nutné vlastnit živnost volnou nebo živnost vázanou s předmětem podnikání "Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti..." Domnívám se, že se nejedná o sportovní činnost a tudíž by mi měl stačit obor 72 kde je uvedeno, že mohu vykonávat balet, umělecký tanec a společenský tanec. Pěkný den. Děkuji za odpověď Olina Sámerová
Odpověď: (vložena dne: 29.10.2019)
Vážená paní Sámerová,

k výuce orientálního tance (břišní tanec) Vám v případě, že budete poskytovat pouze obyčejné výukové kurzy postačí pouze živnost volná (v oboru 72). V případě, že se bude jednat o trénink spojený s přípravou na různé soutěže je potřeba získat živnost vázanou "Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti..".


Ing. Ondřej Jajkowicz, Ph.D.


O jakou živnost se jedná? - dotaz č. 3613
Dotaz: (vložen dne: 15.09.2019)
O jakou živnost se jedná? OPRAVA SILNIČNÍCH VOZIDEL nebo spíše ÚDRŽBA MOTOROVÝCH VOZIDEL A JEJICH PŘÍSLUŠENSTVÍ ?Čištění DPF / FAP filtrů, katalyzátorů a chladičů Zajišťujeme profesionální čištění pro celou Českou republiku. Nechte si demontovat DPF filtr ve Vašem městě, ve vašem servise, pošlete nám e-mail nebo zavolejte a dopravu i vyčištění zařídíme.
Odpověď: (vložena dne: 13.02.2020)
Dobrý den,

vzhledem k tomu, že při čištění bude docházet k demontáži některých součástí vozidla (např. katalyzátor) je nutné získání živnosti řemeslné "Opravy silničních vozidel".

S pozdravem

Ing. Ondřej Jajkowicz, Ph.D.Svářecí průkaz - dotaz č. 3604
Dotaz: (vložen dne: 22.08.2019)
Dobrý den, je nutné při podnikání v oboru Zámečník, nástrojař vlastnit svářecí průkaz?děkuji
Odpověď: (vložena dne: 27.08.2019)
Dobrý den,
odborná způsobilost pro živnost řemeslnou "Zámečnictví, nástrojářství" je stanovena v paragrafech 21 a 22 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro bližší informace se můžete obrátit na Vám nejbližší obecní živnostenský úřad.

S pozdravem,
Ing. Lubomír Pavlica


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79
frame-scrollup