Menu

Tisková zpráva – Kraj přidal ke státní dotaci milion korun, aby mohl vyhovět všem žadatelům v programu Obchůdek 2021+

Moravskoslezský kraj se zapojil do programu Obchůdek 2021+, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. O příspěvek na provoz byl mezi provozovateli venkovských prodejen velký zájem. Kraj proto ke třem milionům od státu přidal ze svého rozpočtu přes milion korun, aby mohl vyhovět všem žadatelům, kteří splnili podmínky programu.

„Dostupnost služeb na venkově je naše dlouhodobé téma. Lidé ve vesnicích, které nemají hospůdku nebo obchod, se nemají kde potkávat. Nemají vlastně šanci se s obcí sžít, cítit se její součástí a mít důvod tam zůstávat. Komunitní život i možnosti zajít si nakoupit nebo třeba k holiči nebo na poštu jsou prostě důležité, proto jsme se bez váhání zapojili do programu ministerstva a malým obchůdkům v našem kraji nabídli dotaci. Věříme, že tím můžeme zmírnit vylidňování vesnic v odlehlejších částech kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a vysvětlil, že dotace byla určena pro prodejny v malých obcích do tisíce obyvatel nebo obce do tří tisíc obyvatel, jejichž místní části mají do tisíce obyvatel. Jeden obchod může získat až sto tisíc korun.

„Další podmínkou programu bylo, že v každé z těchto obcí může být jen jeden obchod s převahou potravinového zboží. O dotaci se nám přihlásilo 56 žadatelů, dohromady si řekli o více než pět milionů korun. Deset žádostí nesplnilo podmínky programu, a tak nám na stole zůstalo 46 žádostí. Tři miliony, které jsme od státu měli k dispozici, by nestačily, a tak jsme nakonec v krajském rozpočtu našli další peníze, abychom mohli vyhovět všem,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Krkoška a vyčíslil, že na provoz venkovských prodejen půjde v Moravskoslezském kraji přesně 4 088 400 korun.

Obchůdky mohou tyto finance využít například na platy zaměstnanců, na nájem prodejny nebo skladových prostor, na energie a telekomunikační služby nebo služby spojené s obsluhou bezhotovostních plateb.

„O dotaci si požádaly obce napříč celým regionem, potvrdilo se, že udržení prodejen koloniálního zboží je náročné. Jsou to jednoduché počty – jakmile je obchod v mínusu, musí zavřít, čemuž bychom chtěli zabránit. Jsem rád, že se o příspěvek přihlásily také obchůdky z odlehlých částí Moravskoslezského kraje, tedy z Jablunkovska, Budišovska i Osoblažska. Podporu například dostanou Slezské Pavlovice v nejsevernějším cípu regionu. Potíže ale mohou mít i provozovatelé prodejen u velkých měst, dotaci tak například dostane i podnikatel v Olbramicích poblíž Ostravy,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jan Krkoška a dodal, že pokud ministerstvo tento program vyhlásí i v příštím roce, Moravskoslezský kraj se opět zapojí: „Podporu obchůdků vnímáme jako velmi potřebnou a smysluplnou. Pokud bude o dotace opět velký zájem, věřím, že v krajské kase najdeme i napřesrok další prostředky na to, abychom mohli pomoci co nejvíce prodejnám.“

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.