Menu

Tisková zpráva – Stodruhé narozeniny oslavila paní Božena z Domova Vítkov

Paní Božena Matyášová oslavila své 102. narozeniny. Mezi gratulanty nechyběla její početná rodina a zástupci obce Vítkov. S kyticí, dárkem a blahopřáním přijel do Domova Vítkov také náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

„Životní příběh paní Boženy je velmi dojemný, nebojím se říci, že by vydal na román nebo hezký film. Nechybělo by spokojené dětství se sedmi sourozenci, odvážné stěhování za prací mimo domov, fatální nehoda, ztráta lásky, boj o samostatnost, ale i spokojené stáří v kruhu rodiny. Paní Matyášová toho prožila opravdu hodně, a i když nemá vlastní děti, obklopuje ji milující rodina. Přeji naší oslavenkyni, aby si užívala příjemné chvíle, a aby ji i nadále její blízcí v domově často navštěvovali,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že paní Božena žije v Domově Vítkov teprve půl roku. Dokud to šlo, strala se o ni její sestra. Pak už náročnou péči kvůli svému zdravotnímu stavu nezvládala a paní Božena si podala žádost o umístění v Domově Vítkov.

„Moc mě těší, že se paní Matyášové v našem domově líbí. Má sice omezené pohybové možnosti a hůře slyší, ale na svůj věk velmi dobře vnímá a komunikuje se svým okolím. Přeji jí co nejvíce sil a radosti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.

Božena Matyášová se narodila 17. 10. 1919 v Hlinsku pod Hostýnem, měla 5 sester a 2 bratry. V Uherském Hradišti se vyučila kadeřnicí, pak se za prací odstěhovala do Frenštátu pod Radhoštěm. Tam si našla přítele, plánovanou svatbu ovšem překazila vážná nehoda. Tehdy osmnáctiletá Božena přišla nešťastnou náhodou o obě nohy, když spadla pod rozjíždějící se vlak. Po zotavení se přestěhovala k rodičům do Zubří, naučila se chodit s protézami, sama se naučila šít a tím si pak i přivydělávala. Následně žila se svými rodiči v Litultovicích, po jejich smrti se přestěhovala do Deštného. V 87 letech dostala infarkt, proto se jí ujala její sestra a 15 let se o ni v Mladecku starala. Když i její sestře výrazně ubylo sil, podala si paní Matyášová žádost do Domova Vítkov, kde od dubna tohoto roku pobývá. Nyní už žádný z jejich sourozenců nežije, má ale neteře a synovce, kteří ji v domově pravidelně navštěvují.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.