Menu

Tisková zpráva – Začíná výstavba nového domova pro seniory v Kopřivnici

Zbrusu nové sociální zařízení postaví Moravskoslezský kraj v Kopřivnici. Do tří let zde vznikne nový domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Služby nabídne celkem 84 klientům, fungovat bude jako nová krajská příspěvková organizace, na provoz bude přispívat také město Kopřivnice. Investice si celkem vyžádá přes 366 milionů korun, s 65milionovým příspěvkem státu uhradí náklady kraj.

„Kopřivnice je zatím jedinou obcí s rozšířenou působností v našem kraji, kde pobytová služba pro seniory chybí. Populace stárne, a tak můžeme předpokládat, že se poptávka po místech pro nejstarší generaci bude pořád zvyšovat. Nová místa pro seniory zkrátka potřebujeme, kapacitu se proto snažíme postupně navyšovat i v ostatních krajských sociálních zařízeních. Zásadním krokem je ovšem výstavba úplně nového domova v Kopřivnici,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil s tím, že domov pro seniory nabídne 32 lůžek v jedno a dvoulůžkových pokojích v domově pro seniory, domov se zvláštním režimem bude mít kapacitu pro 52 klientů.

Na projektu kraj spolupracuje s městem Kopřivnice na základě memoranda z roku 2017. „Město do projektu vložilo pozemky a také dvoupodlažní budovu, která bude zrekonstruována a propojena s novou šestipatrovou přístavbou. Město se také zavázalo přispívat na provoz domova, který se stane krajskou příspěvkovou organizací. Náklady na vybudování nového zařízení včetně jeho vybavení jsou vyčísleny na 366,74 milionu korun. Od státu jsme na projekt získali 65 milionů, zbytek zaplatí kraj,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že domov v Kopřivnici je jedním z projektů, na které kraj částečně využije prostředky z investičního úvěru, který na základě rozhodnutí Zastupitelstva Moravskoslezského kraje z prosince minulého roku čerpá u České spořitelny.

Investiční akce startuje v tomto měsíci, stavba by měla být hotová v květnu roku 2023. Následovat budou práce na vnitřním vybavení domova tak, aby se během roku 2024 mohli nastěhovat klienti. Personální zajištění domova se bude řešit během roku 2023, ve stejném období se začnou přijímat žádosti o umístění klientů.

„Obě služby budou od sebe jasně odděleny tak, aby tvořily uzavřené celky, a aby byl pohyb osob bezpečný. První dvě patra novostavby budou vyčleněna pro domov seniorů, třetí až šesté patro bude sloužit jako domov se zvláštním režimem, jehož klienti mohou být někdy dezorientovaní, a tak je určitá opatrnost na místě. Šestipatrová novostavba bude propojena s dvoupatrovým stávajícím objektem, ve kterém rekonstrukcí vzniknou kanceláře, ale také kuchyně a prádelna. V areálu domova budou také parkovací místa,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Kania a doplnil, že zhotovitelem stavby je IPS Třinec, projektantem TECHNICO Opava.

V domově nebudou chybět kromě pokojů pro klienty či potřebného zázemí pro zaměstnance ani vyhlídkové terasy, zimní zahrada nebo společenská místnost. Součástí nové přístavby bude kaple, která bude sloužit nejen klientům, ale i veřejnosti. „Veškeré prostory pro uživatele služeb domova budou bezbariérové, včetně přístupu do venkovního prostoru. Součástí projektu je totiž park se stromy a květinovými záhony a pergolou, kde budou moci klienti trávit příjemné chvíle. Park bude oplocený, takže bude volně přístupný pro klienty, ale i pro obyvatele stávajícího sousedního domova s pečovatelskou službou. Zahrada tedy propojí nově vybudovaný domov se sousedním městským zařízením, což podpoří komunitní život mezi seniory. Věřím, že se můžeme těšit na moderní domov, ve kterém se budou klienti i zaměstnanci cítit dobře, a který opět zvýší dostupnost i kvalitu poskytovaných sociálních služeb,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.