Menu

Tisková zpráva – Lidí z Ukrajiny denně přibývá, kraj pro ně hledá další ubytování

Podle usnesení Vlády ČR by měl Moravskoslezský kraj navýšit ubytovací kapacity pro lidi prchající před válkou na zhruba 15 a půl tisíce lůžek. Proto hejtman kraje Ivo Vondrák vyzve starosty obcí, aby hledali další možnosti, kam by se Ukrajinci mohli uchýlit. Apel je směřován i na jednotlivce a rodiny. Střechu nad hlavou mohou uprchlíkům nabídnout prostřednictvím mailu UbytovaniUkrajina@msk.cz.

„Bohužel neumíme odhadnout, jak se bude situace na Ukrajině vyvíjet. Všichni bychom si přáli, aby válka co nejdříve skončila a lidé už nemuseli z Ukrajiny před válkou prchat. Přesto ale musíme počítat s tím, že bude uprchlická vlna pokračovat a je naší povinností se o lidi, kteří k nám přijdou, postarat. Podle usnesení naší vlády by měl náš kraj pro uprchlíky zajistit 15 397 míst. Toto číslo by se ovšem v případě většího náporu mohlo i zvyšovat. Proto je nutné, abychom měli potřebná místa připravená. Lidé, kteří opouštějí kvůli válce své domovy, prostě musí složit hlavu někde v bezpečí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a prozradil, že zatím je kapacita v kraji evidována pouze v rámci KACPU. Uvádí, že je k dispozici 8215 míst a blíží se k jejich vyčerpání. Upozornil, že s tím, jak lidé z Ukrajiny průběžně přicházejí, se volné ubytovací kapacity neustále proměňují. Výše zmíněná čísla už mohou být v tuto chvíli jiná.

Abychom se o nově příchozí mohli postarat, potřebujeme naše kapacity navýšit. Proto v nejbližších dnech vyzvu primátory a starosty, aby proaktivně zmapovali možnosti místních hromadných ubytovacích zařízení, ale také hledali prostory, kde by bylo možné zřídit dočasné nouzové přístřeší. Také se obracím na všechny občany: Prosím, zkuste se vžít do situace maminek, které se musely rozloučit se svým mužem, sbalily si kufr a s dětmi v náručí odjely do neznáma. Mají strach, neví, co je čeká a neví, jestli budou mít kde spát. Máte‑li nějakou chatu, volný byt nebo třeba pokoj, zvažte, zda můžete pomoci. Své konkrétní nabídky můžete posílat na mail UbytovaniUkrajina@msk.cz,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že provozovatelé ubytování i soukromé osoby dostanou od vlády na každého ubytovaného finanční příspěvek, a to i zpětně.

„V rámci uprchlické krize bývá skloňován termín „uprchlický tábor“. Tomu se u nás, doufám, vyhneme. Věřím, že se nám ve spolupráci s obcemi podaří lidem z Ukrajiny nabídnout příjemnější způsob bydlení, který jim umožní snadnější začlenění do naší společnosti,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj ve svých příspěvkových organizacích již ubytoval 588 osob.

Lidé prchající z Ukrajiny před válkou byli v Moravskoslezském kraji primárně ubytováváni v krajských příspěvkových organizacích, nejčastěji školských či sociálních zařízeních. V krajských sociálních zařízeních aktuálně přebývá 20 Ukrajinců, několik lůžek poskytlo divadlo, galerie a muzeum i krajský úřad. Nejvíce uprchlíků je ve školských zařízeních, celkem 553. „Naše školská zařízení mají rozdílné možnosti ubytovacích kapacit. Všechny ovšem aktivně vzniklou situaci řeší a v rámci svých možností se snaží maximálně vypomoci. Aktuálně jsou zapojeny dvě desítky našich škol, až na jednotky míst mají kapacity obsazené, proto ředitelé i za cenu jakési reorganizace provozu hledají další možnosti. Jsem rád, že zde nejde jen o pouhá lůžka. Naši zaměstnanci projevují obdivuhodnou solidaritu a upřímný zájem o ty, kteří u nás našli dočasné zázemí. Organizují finanční i materiální sbírky, někdy dokonce vybavují ubytování vlastním nábytkem, obětují svůj volný čas. Lidem z Ukrajiny se věnují, aby jim pomohli se socializovat, lépe vstřebávat český jazyk. Jsou také ochotní je v případě potřeby někam doprovodit nebo vymýšlet ukrajinským dětem volnočasové aktivity. Takového přístupu si u našich zaměstnanců velice cením a za jejich lidskost jim ze srdce děkuji,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a zároveň sdělil, že kromě ubytování jsou v řešení také kapacity pro výuku dětí ve školách v regionu, ale také způsob, jakým by si ukrajinští žáci mohli co nejsnáze osvojit češtinu.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.