Menu

Putujeme bez hranic po Cyrilomětodějské stezce

Logo – Cyrilometod

Objevte autentické příběhy Cyrilometodějské stezky, které vedou řadou ojedinělých míst sahajících až do doby Velkomoravské říše ale i novodobé historie. Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem soluňských bratrů, sv. Cyrila a Metoděje, na Velkou Moravu. Stezka nabízí 3000 km turistických tras, vybrat si můžete úsek, který vám nejvíce vyhovuje, a můžete vyrazit. Na turistických rozcestnících sledujte tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky. Trasy jsou vyznačeny také na webu mapy.cz.

Úsek Cyrilometodějské stezky prochází Moravskoslezským krajem z Radhoště směr Pustevny, Martiňák a dále přes Mezivodí, Bílou, Bílý Kříž, Kozubovou až do Jablunkova. Na tuto část by v budoucnu měla navázat stezka ve směru na polskou Wislu, Wadowice a Krakow.

Pokud dáváte přednost návštěvě památek před pěšími túrami, pak se můžete vydat po stopách příběhu Slovanů, sbírat speciální karty a razítka na vybraných místech, dozvědět se spoustu zajímavostí o památkách, splnit zábavné úkoly, vyluštit tajenku a společně si vychutnat atmosféru území, kde se odehrávaly počátky české i slovenské státnosti.

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM)

Za řízení a marketing Cyrilometodějské stezky zodpovídá sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM). Sdružení také podporuje výzkum kulturního dědictví, organizuje tematické akce a realizuje nadnárodní produkty cestovního ruchu, jako jsou například Cyrilometodějské značené trasy. Společnými aktivitami přispívá sdružení k propagaci moderního evropanství a jeho hodnot. V současné době má sdružení 24 členů z 8 zemí (Česko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Slovinsko, Chorvatsko a Itálie) a hledá další členy a partnery, zejména ve střední, jihozápadní a jihovýchodní Evropě.

Cyrilometodějská stezka

Jako první v České republice získalo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) pro svůj mezinárodní projekt Cyrilometodějská stezka certifikaci Kulturní stezka Rady Evropy. Zapsala se tak do historie certifikovaných kulturních stezek rovněž jako první stezka zaměřená na slovanské kulturní dědictví. Toto jedinečné uznání je velkou příležitostí pro mezinárodní kulturní turismus. Každé tři roky bude probíhat obhajoba získané certifikace. Pro její udržení vyplývají doporučení, která je nutné realizovat, jako např. rozšíření sítě členů, vytvoření nadnárodní strategie rozvoje, úpravy ve struktuře řízení stezky apod. Stálý sekretariát sdružení EKSCM společně se svými členy na zapracování těchto doporučení aktivně pracují.

Kontaktní osoba:
Mgr. Jan Smiga
telefon: 596 622 319
e‑mail: jan.smiga@msk.cz

Cyrilometodějská stezka má šanci stát se evropskou kulturní stezkou

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.