Moravskoslezský kraj obsadil na Olympiádě dětí a mládeže 2026 čtvrté místo
Sledujte spolu s námi, jak se daří výpravě mladých sportovců z Moravskoslezského kraje.
Suma sumárum – závěrečné shrnutí
ZLATO
Richard Feber (stolní tenis U13), Jan Kuliha (kanoistika K1 slalom), Tobiáš Lechovič (judo 73 kg), stolní tenis družstva MSK (U15 + U13), stolní tenis smíšená družstva U15, volejbal dívky MSK, volejbal chlapci MSK, Karolína Murová (oštěp), Oliver Olejník (stolní tenis U15), Kryštof Šimeček (MTB short track)
STŘÍBRO
Tereza Kavalíková (judo), Jan Kuliha (kanoistika K1 kros), Richard Kwiczala (vrh koulí 4 kg), fotbal chlapci MSK, badminton čtyřhra chlapci MSK, stolní tenis smíšená čtyřhra MSK, judo družstvo MSK, Liliana Ondráčková (plavání 100 VZ), Tamara Pailová (karate), Amálie Pavlusová (plavání 100 Z, 200 Z), Jáchym Petřík (plavání 400 VZ), Anita Švrčková (gymnastika přeskok), Jakub Vaněk (paraplavání 50 m a 100 m VZ), Sofie Widláková (výška)
BRONZ
Alexandr Benda (atletika 100 m překážek), Sofie Hranošová (skok o tyči), karate tým MSK, tenis čtyřhra MSK, gymnastika trampolína mix MSK, Liliana Ondráčková (plavání 400 PZ), Zuzana Ondračková (stolní tenis), Rozálie Pospíšilová (plavání 400 VZ, 800 VZ), Albert Schmida (800 m), Hugo Soukup (judo), Tereza Štěrbová (badminton), Karolína Valošková (atletika 100 m překážek), Oliver Žitník (šerm kordem)
Zlatým symbolem závěru olympiády se stali volejbalisté i volejbalistky Moravskoslezského kraje, kteří oba ovládli své turnaje. Chlapecký tým zvítězil v dramatickém třísetovém finále proti Jihočeskému kraji a získal poslední zlato celé výpravy. Moravskoslezský kraj ukázal mimořádnou soudržnost. Sportovci si fandili napříč sporty, podporovali se a vytvořili silný týmový příběh, který byl jedním z klíčových faktorů úspěchu. Moravskoslezský kraj znovu potvrdil, že patří mezi sportovní špičku České republiky. Mladí sportovci prokázali nejen výkonnost, ale především charakter, odolnost a týmového ducha. Kraj děkuje všem sportovcům, trenérům, klubům, rodičům i organizátorům za skvělou reprezentaci.
4. den – den finálový
Konečné pořadí krajů na Olympiádě dětí a mládeže 2026 je uzavřeno. Výprava Moravskoslezského kraje obsadila v celkovém hodnocení velmi cenné 4. místo a jen těsně jí unikla medailová příčka.
Závěrečný den přinesl řadu emotivních okamžiků a potvrdil vysokou sportovní úroveň našich mladých reprezentantů. Mimořádným úspěchem byla účast obou volejbalových týmů ve finálových utkáních. Do bojů o nejvyšší příčky se probojovaly jak dívky, tak chlapci, kteří během celého turnaje předváděli kvalitní výkony, bojovnost a týmového ducha.
Velké poděkování patří všem sportovcům, trenérům, vedoucím i členům realizačních týmů. Po celou dobu olympiády reprezentovali Moravskoslezský kraj s nasazením, odhodláním a fair play. Každý závod, každý bod i každá medaile byly výsledkem poctivé přípravy a obrovského úsilí.Přestože na celkové medailové umístění tentokrát několik bodů chybělo, čtvrté místo mezi všemi kraji České republiky představuje významný úspěch. Moravskoslezská výprava se domů vrací s hrdostí, cennými zkušenostmi a motivací navázat na letošní výsledky při příštím ročníku Olympiády dětí a mládeže.
Domů jedeme s bramborou, ale s hlavou nahoře a s vědomím, že příště to tam prostě spadne.
3. olympijský den – ODM graduje
Zdravíme z dalšího rozpáleného dne na ODM! Náš plán na posun v průběžném pořadí krajů dnes sice nevyšel, ale rozhodně neházíme flintu do žita. Pořád věříme, že třetí místo je na dosah! Moravskoslezský kraj ve svém třetím dni zaznamenal řadu dalších medailových úspěchů. K dosud zmiňovaným výsledkům přibylo 13 medailí, z toho 1 zlatá, 5 stříbrných a 7 bronzových medailí.
O zlatou medaili se postaralo družstvo ve stolním tenisu, které zvítězilo v soutěži chlapců U15 a U13, konkrétně Oliver Olejník a Richard Feber. Stříbrné medaile vybojovala chlapecká čtyřhra v badmintonu, koedukované družstvo v judu, Jáchym Petřík v plavání na 400 metrů volný způsob a Anita Švrčková ve sportovní gymnastice v přeskoku a opět paraplavec Jakub Vaněk v plavání na 50 m. Bronzové medaile získali Alexandr Benda v atletice na 100 metrů překážek, Albert Schmida v běhu na 800 metrů, Karolína Valošková na 100 metrů překážek, Tereza Štěrbová v badmintonové dvouhře dívek, smíšená dvojice Moravskoslezského kraje ve sportovní gymnastice v synchronních skocích na trampolíně, dále Liliana Ondráčková v plavání na 400 metrů a Rozálie Pospíšilová v plavání na 400 metrů volný způsob.
Zítra nás čeká finálový den. Meteorologové hlásí rekordní teploty, my ale doufáme hlavně v rekordní výkony naší výpravy. Ve hře je ještě spousta medailí a máme zastoupení mezi nejlepšími – dokonce i naši fotbalisté jsou v TOP 3! O cenné kovy budou bojovat také volejbalisté, beachvolejbalisté, tenisté a řada dalších.
Tak nám zítra držte palce! Ať závěr olympiády dopadne co nejlépe a do Moravskoslezského kraje vezeme co nejvíce medailí.
2. den
Moravskoslezská výprava pokračuje na Olympiádě dětí a mládeže ve skvělých výkonech. Během dne si naši sportovci vybojovali celkem devět cenných kovů – dvě zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. O největší radost se postaral kanoista Jan Kuliha, který ovládl slalom K1 a přidal tak do krajské sbírky zlatou medaili. Druhé zlato vybojovalo smíšené družstvo Moravskoslezského kraje ve stolním tenisu v kategorii U15. Jan Kuliha navíc potvrdil svou výbornou formu také stříbrem v kajak krosu K1, stejně jako plavkyně Liliana Ondráčková, která skončila druhá na trati 100 metrů volným způsobem. Bronzové medaile přidali Sofie Hranošová ve skoku o tyči, Rozálie Pospíšilová na 800 metrů volným způsobem, šermíř Oliver Žitník v kordu a také krajské družstvo karate v týmové soutěži kumite. Úspěšný den tak opět potvrdil sílu a všestrannost mladých sportovních talentů z Moravskoslezského kraje.
1. sportovní den – připravte se ke startu
Přinášíme žhavé zprávy ze žhavých stadionů – a je jasné, že sportovce z rázovitého kraje nezastaví žádná výzva ani extrémní podmínky. Dařilo se na výbornou a medailově jsme zazářili hned šestkrát. Zlatou medaili vybojovala v hodu oštěpem Karolína Murová. Dalších pět cenných kovů mělo stříbrný lesk. Vrh koulí (4 kg) ovládl mezi stříbrnými Richard Kwiczala, v karate kumite jednotlivců uspěla Tamara Pailová. Plavecké disciplíny přinesly hned dvě stříbra a úspěch doplnila také Sofie Widláková, která vybojovala druhé místo ve skoku do výšky.
Děkujeme všem sportovcům za skvělé výkony – a to i těm, kteří se tentokrát na stupně vítězů nedostali. Jen tak dál!
Odjíždíme, držte nám palce
Moravskoslezský kraj vyslal na Olympiádu dětí a mládeže rekordní výpravu. Do Prahy zamířily dva speciální vlaky
Více než tři stovky reprezentantů Moravskoslezského kraje dnes vyrazily do hlavního města na 23. ročník Olympiády dětí a mládeže. Největší domácí sportovní svátek mladých sportovců letos hostí poprvé v historii Praha a Moravskoslezský kraj na něj vyslal početnou výpravu čítající celkem 317 členů. Krajské barvy bude v následujících dnech hájit 255 sportovců, které doprovází 59 trenérů a 3 vedoucí výpravy. Z Ostravy se do Prahy vydaly hned dva vlaky, které přivezou mladé reprezentanty na sportoviště rozesetá po celé metropoli. Mladé sportovce čeká od 21. do 25. června nabitý program plný soutěží, sportovních výkonů i nezapomenutelných zážitků. Olympiáda dětí a mládeže je považována za vrcholnou sportovní akci pro talentované děti a mládež v České republice a pravidelně se stává odrazovým můstkem budoucích reprezentantů a olympioniků.
Slavnostní zahájení her proběhne v neděli večer na stadionu Eden. Součástí ceremoniálu bude tradiční nástup všech krajských výprav, složení olympijského slibu i zapálení olympijského ohně. Letošní zahájení bude výjimečné také tím, že na plochu stadionu nastoupí všechny krajské výpravy v kompletním složení.Vyvrcholením slavnostního večera bude koncert Ben Cristovao, který se postará o závěrečnou část zahajovacího programu. Organizátoři očekávají účast tisíců mladých sportovců a diváků, kteří společně odstartují několikadenní sportovní klání v 23 sportovních disciplínách.
Moravskoslezský kraj přeje všem svým reprezentantům mnoho sportovních úspěchů, fair play zážitků a především radost z pohybu a reprezentace svého regionu. Ať se jim v Praze daří!
Napsali o nás:
- Zlaté double (formát pdf, velikost 259 kB)
- Ničivé povodně jim vzali kanál, dnes opavští kanoisté sbírají medaile (formát pdf, velikost 259 kB)
- Havířovský stolní tenis potvrzuje dominanci i na ODM v Praze. Slaví první zlato (formát pdf, velikost 264 kB)
- Jsme kraj razovitý (formát pdf, velikost 259 kB)
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.